| didijiji a întrebat:

Ce fel de energie are pilotul unui avion ce zboara la o anumita inaltime fata de pamant? Cat este energia cinetica a pilotului fata de S. R. legat de avion? Va rog, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Fiind la înălţime, energia pe care o are este POTENŢIALĂ, dar şi cinetică, dacă sistemul de referinţă este pământul, adică avionul are o anumită viteză faţă de pământ, deci clar că pilotul are atât energie cinetică, cât şi energie potenţială.

Dacă sistemul de referinţă la care se raportează pilotul este chiar avionul, atunci energia lui cinetică faţă de avion este zero, pentru că viteza lui faţă de avion este zero.

Asta dacă nu cumva are o urgenţă la baie şi sare în scaunul lui de pilot de unde nu poate pleca, în situaţii de urgenţă la pilotaj. Glumesc, desigur.

Sper să îţi fi fost de folos!