| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseaman,, panzar" in termen istoric?

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ma gandesc ca, asa cum cel care facea oale era olar, cel care care facea panza era panzar, cu toate ca era si meseria de tesator! Nu sunt sigura.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cândva, prin almanahurile Cutezătorii erau nişte benzi desenate ce povesteau aventurile unui echipaj de pânzar moldovenesc de pe vremea lui Ştefan cel Mare, se războiau mereu cu turcii, genovezii, veneţienii, pe lângă Chilia şi Cetatea Albă... Dacă nu ştiai, un astfel de pânzar a fost construit acum vreo 5 ani, copie fidelă după desenele aflate la Muzeul Marinei din Constanţa.Mai multe despre pânzarul moldovenesc găseşti aici http://www.panzarul-moldovenesc.ro/

| elena a răspuns:

Este specificat prima data in Evul Mediu.
Velier din panza, nava mica de transport militar sau comercial, folosit pe timpul lui Stefan cel Mare, mai poarta denumirea si de Panzar Moldovenesc, se gaseste postat in fresca la manastirea Sucevita si la alte manastiri din Moldova.

| jojobg a răspuns:

Țesător sau negustor de pânzeturi