| CrezyyKiller a întrebat:

Va rog, era un termen istoric pentru a da pe cineva jos de pe tron.
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| AllyAlexandra20 a răspuns:

A detrona / a alunga de pe tron /a mazili/ a deposeda (pe cineva) de titlu/ a înlătura (pe cineva) de la domnie / a da jos de pe tron (pe cineva) / a sili (pe cineva) să abdice.
Cam astea sunt happy

4 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Inseamna ca nu mai e rege, de exemplu cand Vlad tepes a fost dat de pe tron jos a fost inchis etc. Si a fost dat de pe tron jos de mai multe ori. E o metafora si se refera la a fi detronat.

| Ana1687 a răspuns:

A detrona

| anonimaalee29 a răspuns:

Detronare cred

| Ewelyne a răspuns:

Abdică? thinking