| Luanaaa a întrebat:

Ce inseamna a rezolva o inecuatie?:*
Ms mult dau funda si voturi:*.
Ms mult.love struck

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

A rezolva o inecuaţie înseamnă a-i găsi intervalul de numere pe care necunoscuta inecuaţiei verifică relaţia.
Exemplu: 2x+13 2x x x apar'ine intervalului deschis (-infinit, 27/2), adică orice valoare a lui x i-am da, atâta vreme cât e mai mică decât 27/2 (adică 13, 5) relaţia se va putea verifica.
Verificare: x=3
Prin urmare: 2*3+13

| gabystar a răspuns:

Adica a vedea de exemplu daca un numar e mai mare decat celalalt

| ZeRo_1970 a răspuns:

Sunt 2 tipuri:
Ecuatii
Ex:2+x=4
Si inecuatii
Ex :2+x2 2+2

| robodelgado a răspuns:

A rezolva o inecuatie inseamna a gasi multimea solutiilor inecuatiei.doua inecuatii se numesc echivalente daca au aceeasi multime a ecuatiilor