| NumelePrenumele a întrebat:

Cum se rezolva o inecuatie sub forma de fractie?

multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| rememberme24 a răspuns:

Aduci fractiile la acelasi numitor(ca sa scapi de linia de fractie care te incurca), apoi rezolvi inecuatia. Sper sa te descurci!

2 răspunsuri:
| marian951 a răspuns:

Faci doua linii in tabelul de semn:
una pentru numitor si alta pentru numarator si le intersectezi semnele

| Yleana a răspuns (pentru marian951):

Raspunsul tau este cel bun, cel castigator nici macar nu are relevanta. Mersi mult! Stiam ca are legatura cu semnele numitorului si numaratorului, dar mi se parea prea direct sa scriu cazurile, apoi raspunsul tau mi-a adus aminte de tabelul de semn.