| PortocalaAlbastra a întrebat:

Ce inseamna sa ai incredere in tine? Cel mai bun raspuns primeste FUNDA! big grin

Răspuns Câştigător
| Fllorentina a răspuns:

Parintii cu incredere de sine foarte dezvoltata vor creste copii cu aceeasi calitate. Apoi urmeaza ca importanta, mediul in care copiii vor invata. Persoanele care au reusit sa-si cladeasca o incredere de sine puternica rar cad in patima viciilor, cum ar fi alcoolul, drogurile violenta sau crima. Fetele tinere care cred in ele rar raman insarcinate fara sa-si doresca acest lucru.

Increderea in sine ne da un mai bun discernamant asupra a ce traim. O mare incredere de sine nu poate fi transmisa de la o persoana alteia. Trebuie formata, oarecum mostenita de la cei langa care ai crescut. Sa inveti sa-ti rezolvi problemele, conflictele, sa stii sa comunici cu cei din jur, sa ai o parere buna, realista despre tine, sa fii intr-o buna relatie cu tine insati, nu poate fi decat bine pentru tine. Dar nu numai pentru tine, ci si pentru cei din jurul tau.

"Pentru ca este corelata cu posibilitatea de a-ti controla sau coordona viata, care este considerata o trasatura specific masculina, putem spune ca increderea in sine dezvolta partea masculina din noi. Ce presupune asta? Ca ne ofera posibilitatea de a ne simti in acest sens egale barbatilor, aceasta fiind egalitatea autentica a sexelor: in care noi ne dezvoltam in mod personal aspecte ce tin de pesonalitatea masculina - incredere, fermitate, hotarare, decizie, care desigur nu ne strica, iar ei isi pot dezvolta aspecte specifice personalitatii feminine : tandrete, un anumit grad de sensibilitate, empatie, rabdare, intelegere, discretie.

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Să ai încredere în tine înseamnă să nu te îndoieşti de tine şi capacităţile tale, să gândeşti pozitiv cu privire la persoana ta, să poţi lua o hotărâre de unul singur şi să fii tu însuţi în orice situaţie.

| maryana5 a răspuns:

Inseamna sa nu te indoiesti de capacitatile tale. happy

| Deleb a răspuns:

Sa ai incredere in tine, adica sa fi sigur pe tine, sa nu te indrume intotdeauna altcienva, sa iei hotarari singur. Exemplu, daca trebuie sa alegi pe cineva ( 2 prieteni ) si unul e mai fals si unul pare ca nu-i pasa, dar de fapt e invers. Si ai vrea sa ii ai pe amandoi, te gandesti bine, care e potrivit sa iti fie cel mai bun prieten, si sa nu asculti pe oricine. O zi buna!

| lexisparkle a răspuns:

Sa ai incredere in tine inseamna sa te simti bine in pielea ta si sa faci lucrurile asa cum te taie pe tine capu', cum iti plac tie si sa nu-ti fie frica de faptul ca ai putea face o greseala pentru ca stii ca este greseala ta. sa nu asculti criticile altora si sa nu faci ce iti dicteaza ei daca tu nu vrei asta pentru. ca nu te vei simti bine stiind ca nu iti place ce ai facut! sper ca am ajutatlove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te dai cu capul de toti peretii fara sa te ranesti, eu asa vad.