| LaLa_5622 a întrebat:

Ce ma sfatuiti sa invat? chineza sau japoneza? care este mai frmoasa? stiu ca sunt la fel de grele.

15 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Chineza

pa-pa

| doroteea a răspuns:

Eu optez pentru japonezahappy

| paupaulapaulina a răspuns:

Chineza mi se pare mult mai interesanta pentru ca se foloseste si in filme foarte mult si asa ai putea sa le intelegi big grin

Fundita happy Cel putin acesta este sfatul meu happy

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Japoneza

| MissChocolatte a răspuns:

Japoneza:X:X:X
Seikō(succes) ^_^

| Aiurita a răspuns:

Chineza este cea mai vorbită limbă de pe glob, într-adevăr. Dar după părerea mea japoneza este mult mai fascinantă. Japonia este a doua putere mondială, iar japoneza este o limbă foarte uzuală mai ales in domeniu business, deşi nu cred că ai tu treabă prin domeniul acela la vârsta asta.
Înafară de asta cultura japonezilor este foarte interesantă. Iar dacă vrei să mergi într-o vizită în Japonia ţi-ar prinde foarte bine să ştii limba pentru că nu toţi japonezii sunt bilingvici [să ştie şi engleza].
Până la urma este alegerea ta, ambele limbi sunt foarte grele, dar japoneza parcă are ceva mai special.
Sayonara! ^^

| Teils a răspuns:

Sunt in clasa a 7 a si recent am invatat despre cultura chineza! Daca vrei sa inveti o limba numai pentru a te duce in aceea tara, eu ti-as recomanda japoneza!

| Onutzyk a răspuns:

Japonia este o tara mult mai frumoasa ca China [am fost acolo acum 4 ani [daca nu ma crezi da-mi mesaj si iti povestesc cum a fost, caci un jum din cei carora le-am spusnu m-au crezut :-s], este un a din putinele tari pe care le-am vizitat si am ramas surprinsa] [am fost cu tata, el a fost invititat de firma la care lucreaza, bla, bla, bla si m-a luat si pe mine Oon the phone
Plus ca Japonia este o tara puternica, care castiga mult.
In China e mai multa tiganeala, nu exista asa de multe legi.
Te mai sfatuiesc sa inv japoneza deoarece am o prietena care o invata [e innebunita dupa o trupa de coreeni, Super Junior, numele ei pe TPU e Maiutza] si am citit si eu putin din acrtea ei si e draguta limba.
Iti urez succeswinking

| Sonny a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te informezi cat poti de mult, eu zic ca cel mai bine ar fi sa te pui sa le studiezi culturile, fiindca sunt doua culturi complet diferite, si sa vezi in care te regasesti, iarasi chineza vine in deci de dialecte, specifice fiecarei zone. Daca ajungi sa inveti una din ele, cealalta o sa fie floare la ureche.

| WhiteProud95 a răspuns:

Chineza deoarece este cea mai vorbita limba de pe glob. amandoua sunt grele dar daca te pasioneaza inveti si japoneza bafta

| mar2012 a răspuns:

Japoneza love struck

| AliceInMordor a răspuns:

Japoneza.:X

Răspuns utilizator avertizat
| ANTIMUCEGAI a răspuns:

Chineza, cine vor fi chinezii in 10 ani? sunt 1 din 5 pe glob, ar fi bine sa stii sa comunici cu ei? nu toti stiu engleza.

| DoarEu_7318 a răspuns:

Auzi daca tu nu vroiai sa raspunzi la intrebare nu raspunde
nu-mi da tu lectii de viata si nu stiu ce
Io am intrebat frumos cine vrea sa-mi raspunda sa-mi raspunda nu sa0mi vina mie cu nu stiu ce predici
Nu esti tu mama sau tata ca sa-mi tii lectii de viata
Fara suparare
scuze dar nu ti-am putut tr mesaj privat asa ca
papa