| MaRiAnAsg a întrebat:

Ce mai faceți? E multa plictiseală zilele astea din cauza vremii și o stare așa nașpa de anxietate. Cum pot scăpa de ea? Tin să menționez că sunt adolescentă, e foarte nașpa și la școală, colegii cam dau bully, tot rahatul ăsta o început când dira mi-o mutat colegul de bancă și cel mai bun prieten dar zilele astea nu a mai vb cu mine. Imi dă și bully verbal și fizic, nu înțeleg ce are și înainta lovea și de multe ori destul de tare, dar n-am considerat că e bully, credeam că suntem prieteni și din glumă. Situatia acasă nu e mai bună, e foarte nașpa, mă simt așa trista de vreo 2- 3 săptămâni.
Mereu am fost puțin depresiva dar de obicei râd mult, dar azi nu am făcut-o deloc poate e din cauza adolescenței, nu știu singurul lucru ce mă mai face fericită este sportul pe care îl practic atât...
SCUZE SINCERE PT MESAJUL ĂSTA LUNG ȘI MULȚUMESC CĂ L-AI CITIT!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Mereu am fost puțin depresiva "

nu este doar de la bullying pe care il primesti la scoala, dupa cum afirmi mai sus
faci sport este foarte bine, nu te simti mai bine cand practici sport?
cautati mai multe hobbyuri, iar pentru acest fenomen scapat de sub control denumit bullying, nu prea se poate face nimic, aici ar trebui ministerul invatamantului sa vina cu niste solutii, dar se pare ca solutia lor lipseste cu desavarsire!

pentru a trece usor peste aceste stari anxioase poti apela si la serviciile unui psiholog, numai stiu daca voi la scoala aveti asa ceva, ar fi foarte util daca ati avea! sa discuti cu psihologul mai ales care intelege mai bine chestiile legate de mediul din scoli!
nu te va vindeca complet dar te va invata cum sa iti stapanesti gandurile, emotiile si cum sa treci cu bine peste toate piedicilee acestea puse de oamenii limitati, de colegii care sunt rai fara motiv!

| MaRiAnAsg explică (pentru Simpatic):

Nu avem un psiholog mai exact la școală
Suntem o școală mică cu 200 de elevi dintre care vin zilnic pot să zic mai puțin de 150
Da mă simt mai bine când fac sport fac baschet dar și când fac pauza de meci aia de vreo maxim 3 min revin la starea aia și când merg pe strada ca să nu revin la starea aia de anxietate exersez mișcări și sărituri pivotant etc mai zice lumea ca sunt nebuna?
Bullyul nu este grav dar na este mai mult emoțional dacă înțelegi fizic sunt puternica și în general le e frica și băieților de mine dar emoțional sunt foarte slaba adică dacă mi venit sa plâng plâng nu pot controla
Am plâns chiar și la pozele pentru album tat din cauza a celi băiat cu care eram cei mai buni prieteni îniaine cu o săptămână...sa întâmplat cv cu el sa supărat pe mine sau habar n-am eram efectiv ca frați și dintr-o data se comporta așa...nu pot să îl înțeleg de ce se comporta asa
Da aia e încerc sa uit de el și sa nu ma mai afecteze.
Și mulțumesc că te-ai implicat și ca mi-ai cuteti mesajul?

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa incepi sa citesti carti de aventura sau dragoste, cat de multe poti, ca-ti tin mintea ocupata, te scot din anxietate si apoi, nici nu stii cand trece timpul.

| MaRiAnAsg explică (pentru Violleta2022):

O să încerc mulțumesc!