| Krekekerrr a întrebat:

Ce meserii distractive exista? Sunt la liceu si in curand voi intra la facultate, dar din pacate optiunile meseriilor bine-platite sunt unele plictisitoare(IT-ist, medic, bancher, politist, profesor).
Adica in aceste meserii trebuie sa stai la birou, sa faci niste lucruri si sa le cam tot repeti un numar de ore pe saptamana si in functie de acest nr de ore primesti bani.
Nu vreau ca urmatorii 40 de ani sa fac ore suplimentare pentru bani, ci pentru pasiune. Prefer un job care sa imi placa, desi e mai prost platit decat sa am unul mai bine platit, dar care e plictisitor.
Mi-ati putea recomanda niste meserii distractive, dar care sa nu implice statul foarte rar impreuna cu familia? Fiindca asa de exemplu ar fi topogan-tester, dar aici trebuie sa tot calatoresti, sa stai plecat de acasa.
Funda!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Meserii distractive: comediant, bufon la circ, acrobat, dansator pe sarma samd. Avantajul este ca nu trebuie sa faci facultatea pentru astea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Agent de turism, SRI, SIE, meteorolog, silvicultor, agronom, veterinar, aviator, șofer de TIR, plimbător de câini ( în USA e meserie onorabilă).
Ai aici și un nomenclator oficial, poți căuta ceva distractiv în el.
https://lege5.ro/......e-158-2018

| Donsavas a răspuns:

Un polițist lucrează mai mult pe teren,Mai ales daca vrea.
Medicul pe salvare lucrează în deplasare.
Sa fii bancher,la cati bani ai avea,esti mai mult in vacante,concedii.
Poti alege profesii ca stewardesa,detectiv, asistent medical la domiciliu, executor judecătoresc, procuror etc
Nu vei sta, vei avea mereu acțiune.

| Delcatty a răspuns:

Parerea mea e ca, indiferent de cat de interesanta ti se pare munca, tot vor aparea situatii pe care vei uri sa le faci si, astfel, sa ajungi sa detesti ce preferai inainte.
Dar, da, am inteles ce vrei sa zici. Vrei o meserie unde sa fii mereu provocat de diferite situatii, unde sa te misti, sa iti pui mintea la contributie, sa te faca sa evoluezi si sa te surprinda.
O idee ar fi armata, dar la Fortele Speciale. Nu te lua dupa faptul ca se duc numai cei prea prosti sa faca altceva, iti trebuie anumite aptitudini si inteligenta sa faci ceea ce nu se vede din spatele pustii. De-asemenea, cand iesi de-acolo, poti sta cu familia si practica jobul pe care l-ai invatat in armata, ca se poate face si asta.
Actoria sau vloggingul ar mai fi idei, aici fiind nevoie sa fii creativ si sa atragi sponsorizari. Si, iti asumi un risc mare sa nu reusesti, dar care scade in functie de cat efort depui.
Detectiv particular, ca, daca vei sta, o vei face doar ca sa iti urmaresti tinta.
Paramedic sau chirurg de urgenta. Aici chiar te vei agita.
Degustator, profesionist, vreau sa zic. Vei pleca intr-o excursie in taramul condimentelor, texturilor, vascozitatii si gustului.