| anonim_4396 a întrebat:

Ce opera trebuie sa stiu pentru examen de rom in a8a?

Răspuns Câştigător
| Feitan a răspuns:

Pai la un examen o sa iti dea 1 roman si 2 roman
la 1 roman) iti da un tex literar si iti spune sa desparti in silabe sa explici rolul ( virgulelor, punctelor de suspensie, etc) sa descri textu, sa indentifici valori morfologice etc...
iar la 2 roman)iti da un tex nonliterar din care sa ii spui autoru si sa extragi din el niste fraze, iti da o fraza de analizat si o compunere sa iti exprimi opinia etc...
Sper ca a fost de ajutor happy

2 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Toate operele care sunt scrise in programa de clasa a opta pentru examen. Bafta!

| luniii a răspuns:

Trebuie sa le sti, intr-adevar dar nu sunt obligatorii.La examenul din clasa a 8 o sa ai 2 parti (una legata de gramatica si analiza pe text si una cu un text argumentativ sau o compunere cu o anumita tema depinde ce vor sa dea). Pentru Bac trebuie sa stii toate operele si romanele importante incepand din clasa a 9 pana in clasa a 12.Bafta.