| mariapungaderahat a întrebat:

Ce opera credeti ca se va da la examen la a8a anul acesta?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Maria, nu se stie ce se da, asta este, trebuie sa inveti ca sa fi sigura ca orice pica, e okey, dar te inteleg foarte bine, si acum 27 ani noi aceleasi intrebari ni le puneam, unii din noi, evident.
Si eu am invatat tot din cauza ca nu stiam ce se da, dar sigur ca as fi vrut sa aflu.

| ywar a răspuns:

Bivolita pe franghie.
Pune mana si invata si lasa intrebarile. Asa sunteti majoritatea: puturosi, iresponsabili, mincinosi.
Eu ma ingrijeam sa invat singur, fara calculator care nici nu exista pe atunci. Existau felix si HC-85 cu caseta. Ne faceam temele mai mult decat voi si uite ca am iesit oameni.
Leaga-te de scaun si invata. Lasa internetul si lasati prostiile.

| Mosotti a răspuns (pentru ywar):

Te-ai gasit tu acum sa critici copilul, intreaba si ea, na, si noi intrebam la vremea aia, eu am dat admiterea la liceu in 1992, eram curiosi sa aflam ce se da, ce nu se da, sigur ca mai invatam dar nu eram sfinti nici noi. Normal ca fata vrea sa scape cat mai usor. Pe vremea aia eram sfinti pe naiba, eram nebuni ca si astia de acum. Eu aveam HC 90 si ma jucam la calculator in draci, normal ca voiam sa aflam ce se da daca s-ar fi putut, ca sa scapam de examen mai usor, de un examen inutil de fapt, ca, conta ce invatai in liceu si la ce te pricepeai.
Acuma pe copii ii chinuie mai tare, au nevoie de medie mare generala pe toti anii pentru alea 25 % sau cat o fi pondere la evaluare, lucru nasol, ca poate unuia nu ii place geografia, istoria, sau mate si fizica, si nu ai de ce sa iei note mari la toate ca sa nu mai ai timp de nimic.
Cerem la copii doar sa invete si sa invete fara sa stim ca le e mai greu ca noua atunci.
Vecinu de sub mine are 11 ani, in vacanta le-a dat asa multe teme de m-a spart, noua nu ne dadea chiar asa! Aveau niste probleme in clasa 4-a de noi nu aveam asa ceva, deci chestiile s-au complicat.

La noi era doar romana si mate examen si fara legatura cu media din scoala generala, asa era normal.
River Raid era moartea mea pe HC ala cu avionul sau seria Dizzy. Deci aveam calculatoare unii.