| alexa a întrebat:

Ce parere aveti despre diferenta mare de varsta intr-o relatie? ma refer intre 8 si 15 ani cam asahappyhappyhappy

Răspuns Câştigător
| dida a răspuns:

Vad ca ai zis o relatie, inseamna ca este destul de serioasa si ma gandesc daca el a vazut la ea o maturitate, exista comunicare, iubire la un moment dat, e destul de ok.intotdeauna unui barbat ii place sa aiba o iubita mult mai tanara, ii da o stare mai tinereasca... oricum aici depinde in primul rand cum se simt ei la o asemenea dif de varsta si daca se inteleg bine, eu zic ca merge.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Relatia poate fi foarte buna, desi cei doi fac parte din generatii diferite si apar dificultati inerente. Conteaza sa fie amandoi maturi, se inteleg mai bine daca au amandoi peste 25 de ani, decat daca cel mai mic este foarte foarta tanar, eventual adolescent.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Depinde foarte mult de cele 2 persoane.happy Daca se iubesc cu adevarat nu stiu care ar fi problemawinking Nu cred ca e ceva rau in asta.happy

Janina
| Janina a răspuns:

E cam aiurea...eu nu sunt de acord. deja astfel de relatii dau in penibil

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

El mai mare, nu?! Ca invers, peste 5/7, e mai greu... E ok, daca ea/tu nnu ai prejudecati, ti-e de gura lumii, etc! Conteaza ca cei 2 sa se inteleaga, respecte, etc! Success!

| ioanaa a răspuns:

Ea are ce invata de la el, lui ii va face placere sa o aiba langa el pentru a-l inveseli. Si in timp, daca se iubesc, se vor da unul dupa altul si totul va fi ok.

| andreea_8479 a răspuns:

Eu cred ca diferenta de varsta nu ar trebui sa fie un impediment...atata timp cat exista iubire reciproca...si comunicare, intelegere etc intre cei 2.atunci cand iubim ne indragostim de sufletul persoanei de langa noi, de felul in care ne face sa ne simtim atunci cand suntem cu el/ea, de felul in care ne vorbeste, ne priveste, ne zambestehappy. daca iubirea va rezista pana la sfarsit atunci totul este OK, daca nu...la fel. a fost iubirea noastra sh am trait-o:X

| andi a răspuns:

Am vazut relatii reusite in care barbatul este mai mare la ani cu 10-12 ani, dar am vazut si o relatie fericita in care baiatul avea 21 de ani si vreo 55 de kile, iar nevasta lui avea 26 de ani si vreo 90-100 kile, nu exagerez si nu bag de la mine, nu as avea nimic de castigat, au stat la mine o saptamana, pe timp de vara...

| Claudiu_7827 a răspuns:

1. In ultima vreme aud de tot mai multe cupluri in care fetele de 18-20 ani se casatoresc cu barbati trecuti bine de 30 de ani, dar cu bani. Ei le ofera siguranta zilei de maine, ele sunt un accesoriu perfect la masinile luxoase ale barbatilor.
Dar, de curand, am vazut un cuplu ea de 60 ani, el de vreo 30 si ceva, ma gandeam cu ce l-a atras? Ghinionul e ca in ziua nuntii s-a furat "mireasa", ea fiind de 60 de ani sarmana a cazut si si-a rupt piciorul, acum el are grija de ea. Oare ea stie ca el sta cu ea numai pentru bani?
Inteleg ca fetelor le plac barbatii mai in varsta, le induc o stare de siguranta, dar un barbat, ce simte in astfel de ipostaza?

ok si acum sa-ti raspund si la intrebare.

Diferenta de virsta conteaza.In ce masura, e decizia fiecaruia.
In asemenea situatii cred ca e nevoie de mai multa cedare si mai mult compromis, e si limpede.
Insa.cind distanta de ani e maricica, izbesc mai tare diferenta de viziuni/pasiuni/.../
Care ar fi motivul ca el la distanta de 15 si mai mult, ani, sa o vada pe ea ca sotie? Sau e infantil, sau are nevoie de o gospodina doar, sau are nevoie de o papusa alaturi, sau relatia nu dureaza.
exeptii admit. ceea ce implica anumite chestioare, care daca te aranjeaza... le treci.
Nu stiu daca as putea sa ma inteleg foarte bine cu cineva cu mai mult de 7-8 ani departe de mine...
Cred in asa cupluri in cazul cind cel ce e mai mic e trecut de 30 de ani.
Aici sunt foarte multe nuante...
In ceea ce

| DeeDee_1261 a răspuns:

Varsta nu conteaza..conteaza doar k va iubiti...bien nu trebuie sa fie MARE MARE...happyhappy

| Crissa_4407 a răspuns:

Nu conteaza varsta ci intelegerea, increderea si desigur iubirea intre cei doi...parerea meahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dat fiind faptul ca barbatii se maturizeaza mai greu. eu zic ca nu e nimic deosebit sau ceva iesit din comun. o femeie se simte protejata langa un barbat nu langa un baiat, si aceata este o diferenta. ce sa zic... nu cred ca trebuie sa iti faci ceva griji in privinta asta,.,, daca va intelegeti si nu exista o diferenta de concepte mare intre voi ...SA FITI FERICITI!

| Jo_Jo_Miss a răspuns:

Din punctul meu de vedere dadada cunteaza mult ca cei doi sa se iubeasca...
doar ca totusi trebuie sa fii nebun dupa acea pers ca sa stai k ea

| ioanaz a răspuns:

Depinde de cei doi implicati in relatie! Eu am o asemenea relatie. Iubitul meu este mai invarsta decat mine cu 15 ani si pot sa zic ca ne intelegem foarte bine. Ma simt mult mai bine cu el decat cu un baiat de varsta mea. Si asta nu pentru ca are bani sau masina sau pentru ca imi poate oferi tot ce imi doresc. Ci pentru ca ma simt iubita, pretuita si respectata. Mai avem noi mici certuri dar am reusit sa-l schimb foarte mult. prietenii toti imi zic ca daca nu ar stii cati ani are, ar zice ca intre noi o diferenta de varsta mai mare de 6-7 ani nu este! Asta pentru ca arata foarte bine! Deci eu sunt de acord cu diferentele mari de varsta intr-o relatie! nu asta e cel mai important si sentimentele pe care le ai!