gbrltdr
| gbrltdr a întrebat:

Ce parere aveti despre fenomenul emo?

Răspuns Câştigător
| unavailiable93 a răspuns:

Se raspandeste deosebit de repede si are o influenta negativa asupra amatorilor care nu fac decat sa nu il inteleaga pe deplin. Persoanele care se"considera" emo nu sunt decat niste fiinte care nu sunt remarcate si nu au cum decat prin influentele negative pe care le aduc in viata lor. NU ESTI EMO DACA TE IMBRACI IN NEGRU SI AI FREZA MANGA. Emo depinde doar de sentimente si in care se regasesc persoanele emotive, sentimentale, tacute, retrase sau timite. Nu esti emo cand te crezi emo si iti impui sa fi acel gen de persoana. Nu am o parere proasta despre persoanele emo care sunt cu adevarat emo. Dar am o parere proasta despre "manelistii-emo" care nici macar nu stiu ce inseamna emotional metal si care fug dupa felul acesta de viata doar pentru a fi "cool" sau "observat".

25 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu am o parere buna, dar fiecare isi traieste viata cum crede de cuviinta si nu trebuie condamnati pentru asta.

gbrltdr
| gbrltdr explică:

Wikipedia spune ca emo e un termen prescurtat din emotional (derivat din genul muzical, cunoscut ca si emotional hardcore) si este asociat cu moda si atitudinea emo. Adesea el este folosit cu sens peiorativ pentru a descrie starea melancolica si nefericita, deprimarea, (dorinta de suicid) etc a celor care asculta acest gen de muzica. Totul a inceput prin anii 80, cand Rites of Spring au fost aclamati in timpul concertelor cu "emo". Dashboard Confessional au fost dintre primii care au folosit versuri in melodii catalogate ca "emo", cu impact major asupra adolescentilor confruntati pentru prima data cu viata si dragostea. Dar trupe ca si My Chemical Romance sau Panic! At the Disco au fost cele care au generat stilul de imbracaminte si machiaj. (Ceva in gen: ochelari cu rame negre, machiaj cu negru si par care sa acopere cel putin jumatate de fata… conform urbandictionary )
"Emo person" este cineva atent cu emotiile sale, sensibil, timid, introvertit, broken-hearted, inchis in sine, fara un scop anume, cu tendinte de suicid si adesea tacut.
Tema vietii in durere este cea mai comuna. Multi au tendinte de a-si face rau, taindu-se sau arzandu-se, mutilandu-se. Emo au de asemenea nume pe Internet continand linii de x`uri si aluzii la sensuri poetice, ironice sau clisee.
Bineinteles, persoanele emo pot fi asa de dragalase si simpatice, incat nu-ti dai seama ce inseamna pana la urma a fi emo. E un fel de a fi, e o cultura.
Lipsa de personalitate, de asta sufera cei mai multi si asta nu in mod special fanii emo…ci marea majoritate a fanilor pentru diferite stiluri.tot ce duce la extrema. Oare cine intelege intr-un final ca ceea ce asculti, ceea ce crezi, ceea ce vrei nu se manifesta prin radicalism si idei excentrice…. manifesta-te pentru tine…incat sa-ti formezi o personalitate originala…a ta.
Am sa va scriu ceea ce crede despre acest subiect un emo autohton: "eu sunt emo si ce ma simt bine doar am o mica lume a mea ‘fenomenul’ emo cum ziceti voi nu se poate explica in cuvinte desi voi incerca: cand am inceput sa fiu emo nu stiam ce simt dar acum stiu e bine sa fi emo simti de parca ai fi diferit de ceilalti dar nu ne credeti nebuni doar pentru ce facem avem lumea noastra. inainte sa fiu emo incercam mai multe stiluri de fiata pornind de la latino la rok acum sunt emo si ma simt in apele mele, stiu nu vorbesc ca un emo atunci cand sunt cu familia sau cu vechi prieteni findca mar duce la psiholog dar cand sunt in lumea mea ma port si sunt un emo si asa ma simt nu poti exprima in cuvinte fenomenu emo"... ce parere aveti? ...eu as scrie foarte multe din multe puncte de vedere... dar voi?

gbrltdr
| gbrltdr explică:

Pentru spycegirl (apropo...se scrie spicegirl)... Un Fenomen (din limba greacă: phainómenon = ceea ce apare, ce se poate observa) este ceea ce este perceput de un subiect conştient, în natură sau în domeniul mintal...mai mult, citeste in continuare pe wikipedia... o intreaga filozofie despe fenomen...

| Cryssy a răspuns:

Mie mi se pare ca este o mare prostie.

| spyceygirl a răspuns:

Ei nu mai spune... emo e un fenomen? ca topirea, condensarea... e fizic, chimic sau de care? ...sa revin la raspuns... mie nu imi place, isi aranjeaza parul prea extravagant iar hainele sunt... fara comentarii!straight facenu am o parere prea buna...

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Termenu de "emo" este existent la noi dar nu si specimenelewinking.
Ficare "emo" in devenire asculta ce spun toti "inteligentii" de la tv ca un "emo " face nu stiu ce chatterbox.
Sincer nimeni nu e "emo" in tara asta oh go on!
Moda prosteasca care se confunda cu alte stiluri!
E stupid sa auzi pe unu [cocalar/manelist sau ce stil o mai avea] cu lipsa de cultura generala, facand un ghotic sau un rocker [va rog sa ma corectati daca am gresit acesti termeni!] "emo".
Adica eu am o groaza de pitipoance prin clasa care se cred "emo" doar pentru ca au banala imagine si se imbraca in negru! Chiar imi este sila de astia care se cred "emo" si imi este sila si de rasisti!
Nu am pareri de rau pentru emo din tarile straine [care sunt emo nu xerox!]

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Ah da si mai sunt si acele specimene "emo" care asculta manele laughing)

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

@g eu te contrazic!
Emo nu se omoara si nu stiu de unde si prostia cu lama!
Emo sunt emotivi, tristi din diverse probleme! Uni o arata prin look alti doar prin muzicaa pe care o asculta! Si ati vrea sa ii ajutati oh go on de unde ai scos'o si pe asta laughing) emo sunt discriminati la greu!

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Tot respectu pentru unavailiable93!

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Buna! sunt copii care vor sa nu fie uitati si se arunca de la etaju 4-5 sau cat vor ei pentru a ramane in amintirea celor dragi! nu am nimic cu ei, am o verisoara care complet fizic pare emo! daca o cunosti toata ziua rade! are prieteni si nu se ascunde de lume...

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Pusti frustrati, care vor sa atraga atentia si care isi taie venele.niste idioti care ar trebui lasati sa moara

| Kira5854 a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

La fel ca toti cocalarii!(ca tine, dovada "annafunkygirl...") MORI tu!

| viki a răspuns:

O prostie, caci nu poate fi ceva bun.laughing

| alessyca a răspuns:

Sunt inofensivilaughinglaughing
ce sa zic la noi in tara sunt foarte putini copii emo. De ce zic asta? Pentru ca majoritatea adopta doar vestimentatia, nu si gandirea lor. Mie una mi se par desteptibig grin adica citesc, compun poezii, asculta muzica destul de dragutatongue

| g_7133 a răspuns:

Cei care sunt emo nu au personalitate happy. pur si simplu se rup de realitate si traiesc intr-o lume a lor care dupa parerea mea e foarte daunatoare. Mi se pare o tampenie sa te omori, sa te tai cu lama sau tot felul de chestii de genul acesta. Faza este ca nici nu vor sa fie ajutati, sa scape de aceste obiceiuri.

| g_7133 a răspuns:

@Pia, anul trecut o fata de 13 ani s-a aruncat de pe un bloc si facea parte din curentul emo. acum hai sa fim seriosi ce te-ar determina sa faci un astfel de gest mai ales la varsta de 13 ani cand nici macar nu ti-ai inceput viata! Si la faza cu ajutorul m-am referit ca se pot duce la un psiholog daca chiar si-ar dorii sa se schimbe! Sunt descriminati pentru ca nu stiu cum sa isi traiasca viata. Eu in clasa am o colega emo si chiar ea ne-a marturisit ca a avut gandul de a se sinucide, sa se taie cu lama.

P. S: Observ ca toti ce care nu prea au fost de acord cu acest curent au primit stupid laughing.

| Mihaic93 a răspuns:

Mi se pare o prostie, emo = tristete

| BiiBiis a răspuns:

O parere proasta si cu parere de rau in acelasi timp...

| 4Fun a răspuns:

Nu stiut, gandirea emo e aiurea dar fie care face cum vrea. `happy

| 4Fun a răspuns:

Stiu *

| gabrix a răspuns:

Copii fara un scop in viata. majoritatea copiilor emo sunt asa din cauza parintilor. pe unii ii lasa de capu lor. sau pur si simplu nu le pasa. ei chiar au nevoie de un psiholog. o aratat la tv o fata de 12 ani care so sinucis, era emo, si o lasat un bilet in care o zis ca viata nu mai are nici un rost pentru ea. asta chiar nu e adevarat. cand sunt atatea lucruri de care sa te bucuri. sa fi un adolescent normal. o copilarie frumoasa. chiar daca ai o familie mai rea. nu conteaza. ei isi zic copii neintelesi. dar nu e adevarat. nu dai nici un exemplu bun daca te sinucizi sau te vopsesti 5 culori in cap si pirsuri, etc. deci am o parere f aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte proastă, la fel și cu generația "manele".
Degeaba îi bârfim, că tot n-o să se schimbe. Mai bine s-ar lua de mâini și s-ar arunca toți de pe un pod strigând "sunt emooo". Atunci i-aș crede pe bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luchass scuze dar trebuie sa copiezbig grin "Foarte proastă, la fel și cu generația "manele". " Sunt... sub orice critica. Mai stiu o proasta care a incercat sa se taie (si a reusit) dintr-o prostielaughing nimeni nu ii intelege p'astia. Eu cred ca parintii lor le permit prea multe, si ca ar trebui sa "se inchine placii" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Nu am nimic impotriva lor sunt si eu oameni ca si noi, nu? Mai bine emo decat rockerilaughing.

| darkmyst a răspuns:

Am vazut multi dintre comentatori cu prejudecati formate de media. Cititi si poate mai invatati ceva :| http://suferinziemo.wordpress.com/......mo-part-1/ [partea 1 dintr-o serie de 4 articole]