| alleluiaah a întrebat:

Ce parere aveti? Sa-mi fac un tatuaj sau nu? Mentionez ca sunt fata si am 14 ani. big grin Daca da, cu ce sa-mi fac si unde? (In afara de incheietura mainii pentru ca am auzit ca e dureros si periculos). Daca nu, de ce?

11 răspunsuri:
| HolyPotato a răspuns:

Nu e bine, oricum gusturile o să ți se mai schimbe până când ești mai mare, iar un tatuaj este permanent. Mai bine încearcă unul cu henna până mai încolo.

| Clauvdgg a răspuns:

Fa-ti unul pe cap ..cu un creier, poate atunci o sa se vada ca ai unul.
Ai 14 ani copilo, trezeste-te!

| alleluiaah explică (pentru Clauvdgg):

Tu adultule, nu sunt atat de copila pe cat crezi. Ce e asa rau in a iti face un mic tatuaj? Ca nici eu nu sunt tampita sa imi fac unul pe tot spatele sau pe toata mana. Nu vreau sa-mi fac un tatuaj mare, cu unul mic, finut si cu scris. Nu cu pasari, fluturi sau alte minuni.

| Clauvdgg a răspuns (pentru alleluiaah):

Tu nu intelegi ca esti prea mica?!
Mai asteapta.

| afrodita3333 a răspuns:

E cea mai mare prostie sa iti faci tatuaj la o varsta asa de mica.Credema nu o spun din rautate si mie imi plac tatuajele si chiar mi-asi face unul. Tatuajele trebuie sa reprezinte ceva sa insemne ceva pentru tine.La varsta asta habar nu ai pe ce lume traiesti si ce e cu tine.Si eu am avut varsta ta si mi se parea ca sunt deja''mare'' iar acum imi amintesc si rad de mine singura.Gandirea ta si idealurile se vor schimba si pana la anul dar aminte peste cativa ai.Ce iti place acum iti garantez ca nu o sa-ti mai placa la 18 ani. Daca iti faci acum un tatuaj iti garantez ca il vei ura toata viata.Cel mai bine ar fi sa astepti, sa treci prin viata mai mult si cand vei avea mai multa experienta si o sa ai ce sa-ti tatuezi sa o faci.Acum e categoric mult prea devreme.

| VladGH a răspuns:

Parerea mea este sa nu ti-l faci de la virsta asta, multi inca cind vad un tatuaj pe o persoana isi schimba parerea de ea. Asa ca mai rabdawinking

| Weyland a răspuns:

La 14 ani îţi va trebui acordul părinţilor pentru a-ţi face tatuaj la saloane.

Nu îţi recomand să faci la persoane "liber-profesioniste". Ţine minte că de la acele nesterilizate se pot contacta boli precum hepatita, HIV şi aşa mai departe.

Locurile dureroase pentru tatuaje sunt de obicei cele în care epiderma şi muşchiul sunt subţiri şi expun osul. Cu alte cuvinte, dacă-ţi bate pe os (ex: cutia toracică, coloana vertebrală, claviculă, faţă, etc.).

În rest, contează doar nivelul tău de suportare a durerii.

| alleluiaah explică (pentru Weyland):

Pai nu suport prea multa durere. big grin laughing) Si calm. Am acordul parintilor.

| Weyland a răspuns (pentru alleluiaah):

În cazul ăsta încearcă într-o zonă mai retrasă, care să nu facă contact cu vreun os. Asta îţi cam limitează alegerile, dar cel puţin nu va fi aşa dureros.

Trebuie să te aştepţi oricum la o doză de durere înţepătoare. Aşa-s toate tatuajele, indiferent de mărime, culoare, zonă sau treceri. Îţi "injectează" totuşi cerneală sub epidermă, e ca şi cum te-ar înţepa cu 30-40 de ace pe secundă.

| Rebecamarianais a răspuns:

Buna! Eu sunt de aceiasi varsta cu tine si eu imi doresc foarte mult un tatuaj chiar pe incheietura. Eu iti recomand totusi sa nu iti faci pentru ca esti prea mica. Daca vrei poti sa iti faci unul care se sterge pentru ca iese foate bine. Eu zic sa astepti macar pana la 16-17 ani. happy

| MandarinKa a răspuns:

Draga, nu te sfatui sa-ti faci un tatuaj la 14 ani findca peste un timp nu il vei mai dorea si stergerea tatuajului e foarte dureroasa, Dar daca iti doresti poti sa-ti faci un tatuaj pe 3 luni tempoorar. el se poate efectua la un anumit profesional. Care o sa iti faca orce tatuaj cu lazerul si peste 3 luni el se va lua happyhappyhappyhappy