| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa nu mai am cearcane? Adica sa scap de ele, nu sa le acopar! Dau funda! Restul vot pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Chiar daca nu ai inca riduri, poti avea un inceput de pungi sub ochi sau pete inchise la culoare. Cercurille negre sunt, de obicei, ereditare si sunt un semn de subtiire a pielii. Orice produs care sporeste nivelul de colagen (cauta-le pe cele cu peptide sau vitamina C) vor ingrosa pielea, facand vasele de sange mai putin vizibile.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Pai, in primul rand sa te odihnesti corespunzator. Altceva, castravetii stiu ca sunt buni pentru ochi. Nu stiu daca si pentru cearcane, dar merita sa incerci. Taie 2 feliute de castravete si pune-le pe ochi.
Succes!

| monstrulet a răspuns:

Sa te culci inainte de 12 si sa dormi pana te saturi.

| AnnaMaria a răspuns:

Ai putea sa dormi.

| Alecsandraa97 a răspuns:

Sa dormi 8 ore pe noapte si dupa-masa vreo 2 ore. Trebuie sa iti treaca la mine a functionat! Bafta :* happyhappy!

| Bia_8599 a răspuns:

Iata cateva solutii pentru cearcane, (le aveam salvate de pe net) Inmoaie doua dischete demachiante in putin suc de castraveti (ii poti razui si apoi sa-i storci pentru a obtine sucul) si lasa-le pe ochi 15 minute. Este racoritor si iti relaxeaza ochii. Maseaza-ti ochii cu putin ulei de migdale inainte de culcare. Aplica acest tratament in fiecare seara si in 2 saptamani vei constata efectele benefice. Extraordinara masca de cartofi cruzi pentru potasiul continut, cu efect de drenare, dedicata pentru pungi si cearcane (potasiul extrage sodiul din celule, ceea ce reduce volumul de lichide din tesut), masca de cafea (nu zat, ci cafea!) pentru cofeina continuta, cu efect drenant si anticearcan, masca cu plicuri RECI de ceai negru (antiinflamator, puternic antioxidant.etc)
Masca cu vitamina E si vitamina C ( atentie : vitamina E-capsule si vit C- fiole, intrucat au molecula penetrabila la nivelul epidermei)
Masca cu tei, albastrele, musetel - o masca puternic decongestionanta;
Masca cu struguri – strugurii contin flavonoizi – antioxidanti de 10 000 ori mai puternici decat vit E si C;
Masca cu ceai verde si ceai negru – aceste ceaiuri sunt benefice atat pentru cearcane, cat si pentru pungile de sub ochi. Ceaiul verde are actiune drenanta si contine polifenoli si favonoizi – molecule remarcabile antiage. Pliculetele umede se aplica direct pe pleoaope.
Laptele este o alta arma secreta impotriva ochilor obositi si umflati.
Toarna dimineata laptele rece intr-un castron si inmoaie apoi in el doua discuri demachiante. Tine-le pe pleoape cel putin 5-6 minute si vei simti efectul reconfortant al laptelui.
In fiecare dimineata si seara inainte de culcare se maseaza pernutele pavilionului urechei timp de zece minute. In asa mod, circuitul sanguin din jurul ochilor este mai intens, iar pielea devine mai elastica si mai vie.

| Lamaie_6442 a răspuns:

Buna nikolle.Ca sa nu mai ai cearcane ai putea sa pui intr-o punga niste cuburi de gheata si sa masezi sub ochi timp de 15-20 de minute.Repeta asta de 2 ori pe zi timp de 3 zile si vei scapa complet de ele. Sper ca te-am ajutat.Pe mine m-a ajutat si nu mai am cearcane.happyhappyhappyhappyhappy