| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de cearcane?sad
Vreau sa scap de ele..nu sa le acopar.

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Cearcanele au multe cauze! Una ar fi oboseala, asa ca, odihneste-te mai mult! Daca dormi bine, esti odihnita, dar tot ai cearcane, mergi si fa niste analize, e posibil sa ai probleme cu rinichii. Cearcane mai apar la femei in perioada menstruatiei., dar trec in cateva zile...
Fa-ti niste analize, pentru orice eventualitate si daca nu sunt probleme de sanatate: odihneste-te!

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cearcanele pot aparea din diferite motive - elimina aceste motive si vei scapa si de cearcane. Daca din lipsa de somn - odihneste-te. Daca e vorba de rinichi - du-te la medic... Alte sfaturi sunt
"Apar in general din cauza oboselii, dar por fi si ereditare sau consecinte ale unor afectiuni interne.
E eficient in acest caz sa:
- aplici doua pliculete de ceai negru inmuiate in apa calduta;
- iti faci comprese cu ceai de albastrele sau tei;
- iei doua linguri de inox si le tii in frigider sau sub apa rece cateva minute, apoi le aplici peste zona cearcanelor, astfel acestea se vor dezumfla. "
http://frumusete.ele.ro/......a3278.html
vezi si alte adrese
http://www.kudika.ro/articol/frumusete/4214/Cum-scapam-de-cearcane.html
". pentru aspectul vinetiu e ce se afla sub piele: vasele de sange care atunci cand sunt iritate de caldura, soare, cofeina, caldura si chiar mancare picanta reactioneaza, dilatandu-se. Pielea din zona ochilor e foarte subtire, de jumatate de mm, de aceea un aflux mai mare de sange se observa imediat sub forma cearcanelor intunecate.

Ce poate provoca un aflux de sange in zona? Congestia organelor de vizavi, in primul rand nasul. In perioadele in care nasul este obstruat, stranuti sau tusesti mult o sa apara si cearcanele... Oare marii sforaitori au cearcane?

Alergenii au acelasi efect, umfla vasele de sange fiindca retin apa. Daca dupa ce ai tratat alergia, umbrele buclucase de sub ochi dispar, ai aflat cum sa scapi de ele de acum inainte."
Vezi mai jos la adresa
http://www.topsanatate.ro/articol/mituri-false-despre-cearcane-22292.html
Deci stabileste intai din ce cauza faci cearcanele si apoi, in functie de rezultat actioneaza... Iti doresc sa rezolvi problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu aveam cearcane fiindca de multe ori nu am plans cand vroiam sa plang, si nu plangeam nici acasa, la un moment dat am plans inainte sa adorm si am dormit bine, a doua zi cearcanele disparusera, atunci mi-am da seama ca lacrimile neplanse se aduna

| mirela03 a răspuns:

Cearcanele au cauze diverse, unele pot fi inlaturate (poti sa dormi mai mult, sa-ti faci analizele si sa iei o medicamentatie) altele sunt din nastere.
Trebuie sa vezi de ce natura sunt cearcanele tale. Le-ai avut intotdeauna? Daca da, nu prea ai ce sa faci. Daca nu, atunci ai o speranta. In ambele cazuri ar trebui sa-ti faci analizele si sa te straduiesti sa duci o viata echilibrata atat in ceea ce priveste alimentatia cat si odihna.