| ale1ale a întrebat:

Ce preferati mai mult si ce credeti ca este mai sanatos laptele cu cereale sau morcovul? cine da respunsul primul, concret, si frumos primeste funda! nu uitati sa argumentati!

Răspuns Câştigător
| alexaalbu a răspuns:

Pai morcovul este cel mai bun est esanatos si vezi foarte binedaca mananci! este foarte bun si trebuie sa mancam! funda?

1 răspuns:
| Alice a răspuns:

Se spune din batrani ca "Cine mananca morcovi cruzi inca din copilarie va avea vederea si batranetea excelente.".
Cu totii stim ca morcovul e foarte bun pentru vedere, insa putini sunt cei care stiu ca morcovul are mult mai multe beneficii asupra organismului nostru.

Morcovul este un foarte bun tonic pentru organism intarint imunitatea, fiind antianemic si remineralizant.

Este un foarte bun prieten al aparatului digestiv fiind laxativ si antidiareic totodata, antiputrid si cicatrizant gastric, diuretic, pectoral, vermifug, depurativ...

Morcovul este folosit cu succes si pentru ingrijirea si tratarea epidermei fiind un bun cicatrizant in cazul ranilor, plagilor, arsurilor, ulceratiilor, furuncule, degeraturilor, crapaturilor... si un intineritor cutanat prevenind aparitia ridurilor si a imbatranirii pielii...
Deci :* sper ca te-am ajutat:*.
fundita?