| virusxxx112 a întrebat:

Ce profil la liceu trebuie sa faci ca sa ajungi avocat?

Răspuns Câştigător
| B3belusha a răspuns:

Iti sugerez sa faci un profil de stiinte sociale, care se axeaza pe limba romana (in instanta trebuie sa fii un bun vorbItor, si nimic nu e mai stanjenitor decat sa te incurci vorbind limba ta natala), franceza, engleza (iti trebuie consolidarea limbilor straine caci in primii 2 ani de facultate vei studia engleza - asta daca vei urma facultatea de 4 ani) istorie (vei avea nevoie la testul de admitere la facultatea de drept), psihologie (trebuie sa stii ce semnifica gesturile persoanelor si altele ce tin de psihologie si studierea subconstientului), materii ce consolideaza bazele pentru drept. Dupa urmarea liceului, desigur, urmand Facultatea de drept, pentru a deveni ceea ce iti doresti, anume, avocat.
Iti urez succes!

7 răspunsuri:
| mykkki a răspuns:

Ce profil vrei. apoi dai la Ase.sau la ce facultate se sa pentru a devenii avocat.dar nu conteaza liceulwinking

| Tinna22 a răspuns:

Trebuie sa faci un liceu cu profilul de stinte socialetongue

| miranda a răspuns:

Si eu vreau sa fiu avocata si am mers la filologie!

| PetronelaBurlacu a răspuns:

Pai cam orce profil adica mai usor tiar fi daca ai face stinte sociale dar poti face orce profil si dai la facultatea de drept si gata!

| Emma_3399 a răspuns:

Filologie

| Sexy_7804 a răspuns:

Stiinte sociale funda?:*:*

| kitty_2781 a răspuns:

Dupa parerea mea nu prea conteaza ce inveti la liceu, oricum nu te va ajuta foarte mult in cariera ta. sfatul meu este sa te duci la profilul la care vei avea note mai mari. notele vor conta foarte mult. dar daca totusi vrei sa fie ceva mai mult sau mai putin legat cu juridica, cred ca profilul uman.
sper ca te-am ajutat : x funda