| GeO_2554 a întrebat:

Ce proverbe despre prietenie stiti?

Răspuns Câştigător
| Maria_3931 a răspuns:

...este unu frumos...prietenia este ca un balon. daca ii dai drumu s-ar putea sa nu se mai intoarca

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler

| Bacemi a răspuns:

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler

# A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger. – Nichita Stanescu

Prietenul nu iubeste prietenul, ci obiectivul prieteniei. – Platon

| Vizitiul a răspuns:

"Prietenul la nevoie se cunoaste", "fereste-ma de prieteni, ca de dusmani ma feresc eu".

| daii a răspuns:

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.
Cel care te iubeşte atunci când toţi te dispreţuiesc iţi este prieten adevărat!
Un prieten adevărat nu te judecă, te inţelege!
Din 10 prieteni, ştii că 5 sunt falşi. Iar dacă apare o problemă, incă 3 fac paşi.
Desi au fost piedici noi am rezistat, cu tine niciodata n-am lasat capul plecat.
Zambesc cand se vad. plang cand se cearta.si indiferent de fapta ei se'mpaca si se iarta...
Cel mai frumos cadou ce-l poti darui cuiva este PRIETENIA... iar cea mai crunta razbunare este UITAREA!
Deplina fericire consta in a face pe altii fericiti.
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul!
Toti aud ce spui...Prietenii asculta ce spui. Dar cei mai buni prieteni asculta si ce NU spui!

by daiiwinking

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Unul care m-a impresionat pe mine foarte mult a fost:
Într-o zi prietenia se întalneşte cu dragostea, fiecare se prezintă. Apoi dragostea întreabă prietenia: "Dacă eu exist tu ce rol mai ai?". Prietenia răspunde: "Eu las un zâmbet acolo unde tu ai lăsat o lacrimă"
Altele care mi-au plăcut le găseşti aici:
http://kitty-alexandra.blogspot.com/2009/09/citate-despre-prietenie.html

| Butsilee a răspuns:

In romana sau in engleza? raised eyebrows!

| alecs871 a răspuns:

De fapt o adaptare : "Prietenul la nevoie te lasa"

| JoJo a răspuns:

Nu e un proverb dar e ceva draguthappy
If you are alone, I'll be your shadow
If you want to cry, I'll be your shoulder
If you need to be happy, I'll be your smile
But anytime you need a friend, I'll just be mehappy

| mihaa a răspuns:

Capul aplecat, sabia nu-l taie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce proverbe despre prieteniesunt semnat darius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Po

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

•Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

•Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fereste-ma doamne de prieteni... ca de dusmani ma feresc singur(a)...sad :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

X

| pufosenia_5924 a răspuns:

Daca toti prietenii mei ar sari de pe un pod, eu nu as sari impreuna cu ei, ci as sta jos ca sa i prind!
"Prietenul la nevoie se cunoastewinkingwinking"