| totulesteverde a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna 6 proverbe despre prietenie? fundita!:*:*

Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

"Prietenul se cunoaste la zile negre."-proverb turcesc
"Prietenul vechi este ca vinul care, pe cat se invecheste, pe-atat mai cu gust se bea."-proverb romanesc
"Dojeneste-ti prietenii in taina si-i lauda in public."-proverb latin
"Prietenia de copil e ca apa intr-un cos de nuiele."-proverb francez
"Ce nu vrei sa stie dusmanul, nu spune prietenului."-proverb arab
"Prietenul omului este punga cu bani si sacul cu malai."-proverb romanesc

6 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

1)A scoate prietenia din viaţă e ca şi cum am scoate soarele din lume.
2)Prietenia sfârşeşte acolo unde începe neîncrederea.
3)Prietenii niciodată nu te trădează, numai persoanele pe care le credeai prietene.
4)Drumul către casa unui prieten nu e niciodată lung.
5)Dificultatea nu e în a găsi un prieten pentru care să mori, ci de a găsi un prieten pentru care merită să mori.
6)O prietenie care nu poate fi sfârşită, nu a început vreodată.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| XxXxAlessiaXxX a răspuns:

Prietenul la vreme de nevoie se cunoaste.
Prietenul nu se bate cu batul, ci cu cuvantul.
Cu prieteni buni colaci mananci.
Prietenul adevarat nu se supara cand si spui adevarul.
Prieten e cel ce-ti stie defectele si te accepta asa cum esti.
Prietenia indoieste lucrurile si indulceste necazurile.
Prietenii sunt ca vinul, cu cat mai vechi cu ata mai buni.
Tine minte, un prieten bun este greu de gasit.
Prietenul adevarat e ca sceptrul de-imparat.
Nu exista avere mai mare ca un prieten adevarat.
Iubeste-ti prietenul cu toate defectele lui.
Ascoate prietenia din viaţă e ca şi cum am scoate soarele din lume
Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri.Prietenia sfârşeşte acolo unde începe neîncrederea.
Prietenia unui om deştept e mai de preţ decât prietenia tuturor proştilor
O prietenie care nu poate fi sfârşită, nu a început vreodată
Ţine-ţi prieteni aproape, iar duşmanii şi mai aproape
Dificultatea nu e în a găsi un prieten pentru care să mori, ci de a găsi un prieten pentru care merită să mori
Drumul către casa unui prieten nu e niciodată lung
Aceste proverbe sunt frumoase, mă fac să mă gîndesc la prieteni şi îmi mai amintesc că nu toţi prietenii tăi te consideră prieten. Şi mai am cîteva proverbe:
Prietenia este o singură minte în două trupuri.
Laudă prietenul în public şi sfătueşte-l în taină.
Prietenul este modul în care are grijă de tine Dumnezeu.

| PyScHoTeLRoOz a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaste
tineti prietenii aproape dar dusmani si mai aproape
fi altaturi de prietenul tau la bine si la greu
prietenul omului este viata

| Tavy100 a răspuns:

Prietenul se cunoaste la zile negre.
Inima isi cunoaste prietenii.
Orice sa fie nou, dar prietenul vechi.
Nu te-mprieteni cu omul rau, ia pilda de la cei buni.
Cu prietenul sa mananci, sa bei, dar sa nu faci alis-veris.
Prietenul vechi este ca vinul care, pe cat se invecheste, pe-atat mai cu gust se bea.
Nicio avere mai buna decat prietenul cel bun.

| TheBloodyRoses a răspuns:

,,Prietenul se cunoaste la zile negre.''
,,Inima isi cunoaste prietenii.''
,,Orice sa fie nou, dar prietenul vechi.''
,,Nu te-mprieteni cu omul rau, ia pilda de la cei buni.''
,,Cu prietenul sa mananci, sa bei, dar sa nu faci alis-veris.''
,,Prietenul vechi este ca vinul care, pe cat se invecheste, pe-atat mai cu gust se bea.''
,,Prietenul adevarat si prin ascuns te-ajuta fara a ta stire.''
,,Nicio avere mai buna decat prietenul cel bun.''
,,Daca prietenul tau este miere, tu nu umbla sa-l mananci de tot.''
,,Prietenul omului este punga cu bani si sacul cu malai.''
,,Dojeneste-ti prietenii in taina si-i lauda in public.''
,,Ce nu vrei sa stie dusmanul, nu spune prietenului.''
,, Departarea nu-i departe, daca sufletele sunt apropiate.''
,, Fii prieten cu vecinii, dar nu pune mana pe gardurile lor.''

| koaly99 a răspuns:

"Prietenul la nevoie se cunoaste" proverbul romanilor