| cffc a întrebat:

Ce să faci când mama ta îți zice mereu că nu ești ceia ce își dorea că ești proastă că semeni tatălui și nu nu e de bine când zice că semăn tatălui pentru că tata e un bețiv care nu face nimic, nu am nici un prieten prietenă și eu nu mai rezist simt că nu am pe nimeni alături ceia ce e adevărat.

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cere-I mamei sa aveti o discutie in care sa iti spuna ce ar vrea de la tine ca sa fie multumita.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, acesta nu prea este un comportament adecvat unui părinte. Ar trebui sa ii arati ca se insala. Demonstrează ca esti o persoana inteligenta si puternica. Niciun copil nu poate fi exact ca părintele. Fiecare are un stil aparte. Stiu ca de obicei cel mai bun lucru ar fi sa ignori vorbele, dar spuse de un părinte nu poti sa le alungi asa de usor. Ceea ce contează este ca tu sa ai un comportament de respectat si sa fi puternica. Si in privinta prietenilor, sa stii ca nu esti singura. Ne ai pe noi, cei de pe TPU. Ne ajutam la nevoie si sunt sigur ca si tu ai face acelasi lucru. Fii puternica si încrezătoare. Viata merge mereu mai departe. Mereu trebuie sa ai un zâmbet la tine...

| NoName0x0 a răspuns:

Poarta o discutie cu mama ta si intreab.o de ce zice asta si ce sa faci sa nu mai zica... Tu ce parere ai despre tine?

| AnaMoise a răspuns:

Ar trebui să îţi găseşti refugiul în ceva sau la cineva

| cffc explică (pentru AnaMoise):

Na-m la cine să mi-l găsesc