| BellaSweetghsdiwjd a întrebat:

Ce se intampla cand esti somnambul? FUNDAAAAAAAAA

Răspuns Câştigător
| BlackLadyR a răspuns:

Somnambulismul este o tulburare de somn in care se combina perioadele de somn cu cele de mers in timpul somnului. Individul se trezeste partial, dintr-un somn adanc si efectueaza diferite tipuri de activitati. Deseori, acesta se plimba, dar poate face si alte tipuri de activitati.
Somnambulismul implica acte complexe ale aparatului motor. Se manifesta mai ales dupa prima jumatate a noptii, pe parcursul celui de-al treilea sau al patrulea stadiu de somn. In aceste faze, nu este implicata faza REM a somnului (nu au loc miscari rapide ale ochilor).

Care sunt cauzele si riscurile acestei afectiuni?
Inca nu se cunoaste cauza exacta a somnambulismului. De cele mai multe ori acesta se manifesta la mai multi dintre membrii aceleiasi familii. Somnambulismul care se manifesta de la o varsta frageda, dispare pe masura ce copilul creste. 15% dintre copiii normali cu varste cuprinse intre 5 si 15 ani sunt somnambuli.

4 răspunsuri:
| strengaritzza a răspuns:

happy O iei din loc si te duci la plimbare. laughing

| Sh_Cam_Atat_Anuta_1990 a răspuns:

Http://www.copilul.ro/......a7206.html

Acesta e link-ul unde poti gasi mai multe

Sper ca te-am ajutat!:)

| Militaru_3279 a răspuns:

Eu de exeumplu am iesit intro noapte la 3 afara...am descis usa si am iesi am avut noroc, ca a venit unul din parinti dupa mine ca daca nu... nu stiu unde ajungeamlaughing)