| mada_6647 a întrebat:

Ce se intampla daca iei tramadol, fara sa nu suferi de vreo boala?

3 răspunsuri:
| zanesiprintese a răspuns:

Tramadolul este un antiinflamator puternic!

uite aici prospectul http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/tramadol-capsule_9537

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Orice medicament, luat fără sa suferi de vreo boală, îţi poate face rău la cap, la inimă, la stomac, ficat, rinichi. Nu merită să rişti!
Dacă vrei un plus de informare, dacă vrei sa te relaxezi ori să te distrezi, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/!

| Daniel_Mihai_1994_ctCi a răspuns:

Tramadol este un opiaceu sintetic, mai putin potent decat morfina si se ia doar la recomandarea unui medic. Data fiind categoria din care face parte acest medicament, poate provoca dependenta, la fel ca orice opiaceu.La administrarea cu rol recreativ este un drog si folosit pe termen lung poate cauza convulsii, dureri de cap, depresie, iritabilitate, deperspnalizare si pierdere in greutate. Efectele adverse devin mult mai intense odata cu depasirea dozei de 400mg/zi, putand cauza hipotensiune si colaps.In functie de cat timp a fost folosit si in ce cantitate, la oprirea brusca determina sindromul de sevraj la opiacee si sindromul serotoninic, fiind un opiaceu mai complex decat cele naturale. Spre deosebire de altele, Tramadol are si efect anxiolitic, deci la oprirea consumului sevrajul va fi unul specific opiaceelor, dar si antidepresivelor.