| anonim_4396 a întrebat:

Ce v-ar placea mai mult sa auziti de la copilul vostru(daca nu aveti unul, imaginati-va ca aveti):
,,Mami/Tati, azi am fumat si eu o tigara ca sa vad si eu cum e"
,, Mami/Tati, azi am batut un baiat de l-am lasat intr-o balta de sange pentru ca m-a injurat de mama".
Eu as alege a doua varianta, voi?

21 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Vai de viata copilului tau.
Cu asa parinti te miri de ce sunt unii needucati.
In primul rand nu trebuie incurajata violenta, cat despre fumat nu sunt de acord dar daca as avea un copil si el vrea neaparat sa incerce sa fumeze e decizia lui.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Macar copilul meu nu va muri de cancere, ci va fi un simplu bataus, iar la batranete isi va zice si el nepotilor lui intamplarile de neuitat...

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Halal exempu pentru nepotii tai.

| Donsavas a răspuns:

Nu te limita la astfel de intrebari. Nici una nici alta nu sunt de incurajat.

| mont a răspuns:

Clar prima varianta! Daca ar zice ca a fumat i-as mai zice inca odata de riscurile fumatului, in special de cel de dependenta, apoi i-as zice ca daca decizia lui este sa fumeze eu o respect si asta e, poate sa vina la o tigara din cand in cand.

Daca in schimb vorbim de bataie si lasat in balta de sange am avea de lucru la politie, psiholog, etc. ca asta ar insemna ca are comportament agresit si periculos pentru societate.

| anonim_4396 explică (pentru mont):

Pai da vere, dar fumat=moarte, pe cand bataie=doar putina cearta si o eventuala pedeapsa gen fara telefon o luna. Pe cand fumatul=suicid. Eu daca mi-as prinde copchilul ca fumeaza(desi il voi avea eventual peste zece ani), eu l-as bate cu cureaua si as da in el ca mascatii in usa(fara a-l maltrata, ci doar julindu-l putin eventual)

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa aiba grija protectia copilului atunci. Si nu, nu se moare de la cateva tigari. Insa de la bataie da, e suficient uneori una singura. Te-ai gandit ca daca ar face asta la alt copil poate vine ala cu gasca sau parintii lui si il omoare in bataie? Sau probleme cu politia, etc. Apoi nu uita, azi bate pana la sange un copil, maine poate omoara pe cineva care l-a suparat cu vreun nimic, poate chiar pe tine.

| anonim_4396 explică (pentru mont):

Eu o data i-am rupt mana unui coleg de clasa pentru ca m-a injurat(clasa 6) si nu imi pare rau.
Stii ce a patit el? A stat o luna cu mana in ghips.
Stii ce am patit eu? Nimic, doar niste cearta si fara pc 2 saptamani

| Horus35 a răspuns:

"Mami/ Tati, recomandă-mi o carte care crezi că o să-mi placă"

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Ma refeream NUMAI dintre acele 2 variante, prietene

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilul nostru nu ne-ar spune așa ceva, amice. As avea grija de educația lui.

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Ok, dar daca ai avea de ales dintre cele doua ce ai alege?
Apropo, eu o sa prefer ca copilul meu sa fie genul ala de copil care e si bataus, si si tocilar in acelasi timp(exact ca mine)

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Ok, dar daca ai avea de ales dintre cele doua ce ai alege?
Apropo, eu o sa prefer ca copilul meu sa fie genul ala de copil care e si bataus, si si tocilar in acelasi timp(exact ca mine), DOAR CA MULT MAI BUN

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă dezgusta violența și mirosul de țigară printre altele. O să-mi învăț copilul tot ce pot pentru a-l face un om bun și conștient. Pentru mine nu există cale de mijloc.

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Ok, dar de ce yi-ar pasa daca copilul tau ar da intraltul? Adica el nu sufera, ci victima.

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

E înjositor. Doar animalele se bat. Ce ți se pare ok în a provoca durere altui copil? Ce dacă nu e victima el? Un copil a suferit din cauza lui. Tu cum te-ai simți dacă ai fi in locul victimei? Violența, mai ales la școala și între copii, trebuie să dispară. Doar n-o să-i spun: "bravo". Dacă nu e copilul meu, nu înseamnă ca nu mă doare când văd pe cineva bătut sau la liceu colegi care sunt umiliți de alți idioți care se cred "Bad" și "șmecheri". Dacă trăiești după "mai bine să dai decât să iei", serios, empatizează și tu puțin (o zic la modul general, pentru toată lumea valabil, să nu interpretezi că as avea ceva cu tine, asta ca sa clarific de acum.) Vreau să-mi învăț copilul să răspândească bucurie și iubire, nu durere și bătaie de joc.

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

In primul rand oamenii chiar se bat de cand lumea si pamantul. Se si omoara. Ai auzit vreodata de razboaie sau mai stiu eu ce?
Intotdeauna cel mai puternic supravietuieste

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba de niște copii. Doar nu pui problema crimei într-o școală? Alea sunt legi într-o junglă. Noi trăim intr-o societate, nu in pădure. Dacă ar fi fost cum spui tu, oamenii cu handicap nu ar fi supraviețuit și ar fi fost omorâți la naștere sau oamenii bolnavi ar fi murit prin selecție naturală. Nu se cade pentru un domn serios să se păruie sau să se scuipe cu alt bărbat, îți imaginezi? Ce scârbos. Ațâția avocați, judecători și polițiști doar ca sa-ți faci dreptate cu pumnul? Întodeauna cel mai puternic va fi cel mai inteligent, nu cel care dă cu pumnul.

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Puterea e direct proportionala cu muschii, nu cu inteligenta. Inteligenta e degeaba. E doar un avantaj. Si in plus, cel mai adaptabil supravietuieste, femeio!

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Bine, Hulk. Rămâi tu cu cei ce cred că "pumnii minte n-are" și eu cu aprecierea mea pentru domni inteligenți cu maniere, lipsiți de astfel de obiceiuri violente. Noi doi n-avem absolut nicio tangență și nici nu e necesar sa avem. Perspectivele noastre nu se intersectează in niciun punct, așa că, orice discuție contradictorie e in van. Rămâi cu bine.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un idiot, nu pot sa cred ca specimene de genu chiar exista.E trist.Cica ai vrea sa fie bataus ca sa aiba ce povesti la nepoti...wtf?