| anonim_4396 a întrebat:

Ceao TPU! Dau FUNDA! Am o problema la fizica, cine mi-o rezolva (nu vreau direct rezultatul final) primeste FUNDA! Deci: O masina cu masa de 800 Kg este ridicata cu ajutorulunui elevator. Stiind ca razele pistoanelor elevatorului sunt de 2, 5 cm, respectiv, 10 cm, calculeaza forta necesara ridicarii masinii. Ce presiune exercita lichidul asupra pistonului mic? Asta este problema, vreau sa imi ziceti doar cum se face; FUNDA+VOT! scuze categoria.

Răspuns Câştigător
| Doc_6983 a răspuns:

Prima data calculeaza aria pistonului piDpatrat/4, forta F= presiunea*Aria, daca afli forta atunci presiunea =F/A, de aici te descurci