| anonim_4396 a întrebat:

Vreau cateva indicatii pentru aceasta problema : Fereastra laterala a unui batiscaf este dreptunghiulara si are dimensiunile 60 x 40 cm. Centrul sau se afla la o adancime de 2500m(densitate apei de mare : p =1, 03 g/cm3).Ce presiune si ce forta de apasare si apasare se exercita asupra ferestrei? Tare mult mi-as dori sa pot intelege si eu. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Janek21 a răspuns:

Hidrostatica. Presupun ca este o problema pe la fizica.

Ai dimensiunile ferestrei (Lungime si latime), ceea ce inseamna ca ai nevoie automat de o suprafata.

Deci S=60x40=2400cm^2

Formula pentru presiunea hidrostatica: p=ro*h*g

Formula pentru forta de apasare (adica greutatea coloanei de apa): G=ro*h*S*g

ro = densitatea lichidului
h = adancimea
g = acceleratia gravitationala

Ai grija ca in calcule sa transformi unitatile de masura. cm^2 inseamna centimetri patrati.

Ca sa intelegi nu stiu ce sa-ti zic. Sunt 2 formule banale in care valorile le ai date din problema.

| Northern a răspuns (pentru Janek21):

Am inteles totul, multumesc!

1 răspuns: