| Ofatacuvise a întrebat:

Ceva site-uri pentru lectii de chitara? Mi-am cumparat chitara si nu stiu de unde sa incep.

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Învaţă acorduri şi ritmuri de bază şi cântă melodii mai uşoare de pe www.tabulaturi.ro, sunt şi tutoriale pe Youtube. învaţă să citeşti tabulaturi (cu note). Pe urmă obişnuieşte-te cu şmecheriile de genul hammer on, pull off, slide, bend, sweep picking şi alte tehnici de ciupire. Caută pe Youtube Marty Schwartz. Sfatul meu este să te axezi pe ce ai vrea să cânţi chiar dacă e mai greu. Dar în acelaşi timp e bine să înveţi cât mai multe alte lucruri. Ce vrei să cânţi în mod special?