| litianu a întrebat:

As vrea sa incep sa iau lectii de chitara electrica dar nu stiu pe nimeni prin orasul meu care canta la asa ceva desi stiu pe cineva care m-ar putea invata sa cant la chitara clasica. E tot una? adica daca voi sti sa cant la chitara clasica voi sti si la cea electrica? pls help dau steluta big grin raspunsuri sincere

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

Daca vrei sa canti la chitara electrica ia-ti o chitara electrica. Daca vrei sa inveti sa canti la chitara, ia-ti una acustica si de abia dupa aia una electrica. E mai usor de invatat la electrica, dar e acceptata printre chitaristi ideea ca daca incepi cu electrica in general te inveti prost. Clasica e foarte misto, apropo. Eu mi-am luat acum vreun an jumate o acustica. Am invatat singur, pac-pac, cantece, acorduri, tabulaturi. In septembrie anul trecut mi-am luat electrica. E mult mai usoara electrica, e mai putin stricta, sunetele curg lin si gresesti mnai greu. Acum de exemplu imi doresc sa nu ma fi apucat de electrica asa de devreme si sa-mi fi luat o clasica la inceput. Acustica mea e un western cu corzi de fier de la Stagg. (*o*). Apropo, din ce oras esti?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Daca vrei sa inveti intr-adevar la chitara incepe cu cea clasica.

| alecsandor a răspuns:

Salut, ideal este sa incepi pe o chitara clasica sau acustica (depinde de genul muzical pe care iti doresti sa-l abordezi). Daca mai tarziu vrei sa treci pe electrica, iti recomand sa incepi cu o acustica. Daca vei "prinde" notiunile si tehnicile de baza, fireste ca iti va fi usor sa treci la instrumentul electric. Daca esti din Bucuresti, ti-as putea fi de ajutor: predau chitara. Ai toate detaliile despre lectii + datele mele de contact aici: http://www.lectii-de-chitara.ro/lectii-de-chitara-guitar-lessons/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate eu zic ca e bine sa te apuci de chitara electrica
dar sa-mi spui si mie de unde ai luat-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal si eu am o chitara acustica si nu stiu ce sa fac sa ma apuc de chitara acustica sau clasica. CARE DINTRE ELE INCLUDE CHIRARA ELECTRICA

| Preda93 a răspuns:

Eu zic ca daca vrei sa canti la electrica sa canti la electrica si punc nu trebuie sa iti iei clasica sau acustica... da se poate sa inveti pe clasica si apoi sa canti pe electricawinking bafta bre