| mardeamor a întrebat:

Cine are catel beagle? si vreau sa stiu cum le-ati primit in casa ce ati inceput sa il invatati cum se poarta la inceput totul.mersi mult

1 răspuns:
| Mee a răspuns:

Cum sa educi catelul tau beagle

La nivelul cel mai bland, prin corectie trebuie sa intelegeti lipsa laudei, si uneori a recompensei. Fii cumpatat cu corectiile. Incearca sa fiti siguri ca beagle-ul vostru intelege ce vreti inainte sa va ganditi sa il corectati pentru ca nu a facut.
Priviti corectia ca pe un alt mod de a comunica cu animalul dumneavoastra de companie, un ajutor in a va face cainele sa inteleaga pozitia sa in lumea dumneavoastra. De aceea o corectie potrivita poate fi modul de a strange legatura dintre voi si catelul vostru. Amintiti-va sa va intrebati intotdeauna daca este correct ceea ce faceti inainte sa smuciti de lesa sau sa luati o alta masura.Ganditi pozitiv. Trebuie sa aveti o atitudine pozitiva dar si mai mult decat atat. O recompensa data la timpul potrivit si corect proportionate, este esentiala pentru procesul de invatare al cainelui dumneavoastra. Daca tot ceea ce faceti este sa ii spuneti beagle-ului dumneavoastra "nu!", relatia cu cainele dumneavoastra nu va fi una buna. Dumneavoastra cum v-ar place sa lucrati cu un asemenea sef? Laudele sunt gratuite si apreciate, asa ca folositi-le din plin. Folositi-le de cate ori animalul dumneavoastra de companie incearca sa faca ceea ce ii spuneti. Folositi-le si mai mult cand reuseste. Laudati-l atunci cand este atent la dumneavoastra, pentru ca acesta este primul pas in dresaj. Nu trebuie sa va maimutariti si sa folositi limbajul copiilor mici, dar trebuie sa aratati cainelui ca sunteti mandri de el.
Cand va dresati beagle-ul, fiti de aceeasi parte a baricadei, fiti o echipa. Nu va ganditi la dresaj ca la o competitie intre dumneavoastra si el. Ganditi-va ca la o echipa in care fiecare are rolul lui bine definit. Ganditi-va ca suntei capitanul unei echipe de fotbal si dictati jocul in teren. Pentru a castiga aveti nevoie de efortul intregii echipe. Desigur, catelul dumneavoastra trebuie intai sa invete sa joace, iar dumneavoastra sunteti cel care trebuie sa o faca. Daca ii aratati cu rabdare si dragoste ceea ce trebuie sa faca, catelul dumneavoastra va va rasplati asteptarile. Pentru a va convinge catelul ca sunteti in aceeasi echipa trebuie sa va petreceti ceva timp cu el. Faceti-l parte din viata dumneavoastra. Lasati-l sa doarma in ladita lui din dormitorul vostru, exersati commanda "sezi" in bucatarie. Cu cat sunt mai multe oportunitati pentru a interactiona, si exersati mai mult, cu atat mai repede si mai bine va fi dresat catelul dumneavoastra.
Uite.am si eu un Beagle, este foarte simpatic si jucaus, insa el iti poate face si foarte multa mizeria.din pacatesad, ei bine am eu o solutie! Invata-lsa faca la baie, insa trebuie sa-ti cumperi o usa speciala si pentru catei, o inlocuiesti pe cea veche iar cea noua va avea usita pe care catelul o sa intre, insa daca bugetul nu-ti permite ii lasi usa de la baie putin deschisa. Ei bine, ca sa il inveti trebuie sa ai multa rabdare si sa-l recompensezi! Succes!:*