| creativeboy a întrebat:

Cine imi explica complet! si cum se analizeaza (pentru clasa a 5a) :
~subiect; ~predicat verbal; ~predicat nominal; ~numele predicativ; ~complement direct; ~complement indirect; ~complemente circumstantiale de: mod, timp, loc, etc; ~complemente de agent; ~atribute adjectivale;
~atribute substantivale;
Cele flexibile:
-substantivul
-adjectivul
-articolul
-pronumele
-numeralul
-verbul
Cele neflexibile:
-adverbul
-prepozitia
-conjunctia
-interjectia

3 răspunsuri:
| zuzyalecsutza a răspuns:

Hey eu sunt a6a si sunt printre cei buni la gramatica

subiectul il anlizezi asa: sub. exprimat prin s.c ( subst com),nr...(sg,pl),gen (masc,fem,neutru "trebuie sa numeri ex: pahar =un pahar doua pahare- neutru ), cazul (daca l-ai invatat )si sunt NOMINATIV, ACUZATIV, DATIV, GENITIV dar subiectul sta doar in cazul NOMINATIV

| zuzyalecsutza a răspuns:

P.V(pred vb ) exprimat prin vb pred,conjugarea( daca ai invatat-o),mod (daca ai invata, sunt indicativ,conjunctiv,impertaiv,conditional-optativ ),timp (prezent, viitor si trecut :perf compus =am fost, imperfect=era, perf simplu=fusei, mai mult ca perfect =fusesem, persoana, nr

| zuzyalecsutza a răspuns:

P.N (pred nominal)=vb copulativ -conj, mod...ca la P.V
=nume predicativ care e exprimat prin subst, adj, adv... aici depinde...