| Dalllya a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa invat engleza mota mo big grin va rog
add la danceadamaris pe mess big grin

11 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

De ce vrei sa inveti motamo si nu cum trebuie, cu gramatica, etc?

| B0ne a răspuns (pentru Radu284):

Prietene, lasa-ne frate cu gramatica ta. Daca inveti engleza cum vrea ea nu mai ai nevoie de gramatica deoarece o sa vina de la sine. Daca vrei sa stii engleza, invata-o ca si un copil mic care invata pentru prima data sa vorbeasca nu te lua cu gramatica si definitii si alte tampenii.
O sa-ti dau add, te ajut eu cu cat pot.

| Radu284 a răspuns (pentru B0ne):

Sa crezi tu ca o sa inveti gramatica motamo happy
Multe succesuri!

| Radu284 a răspuns (pentru B0ne):

Uite, prima lectie de engleza motamo:
"Dusmani-mi poarta pica
Ca n-au valoarea mea"

The enemies are wearing me spades
Because they don't have my value

| B0ne a răspuns (pentru Radu284):

Băi deja ești penibil. Tu nu pricepi că engleza se poate învăța mult mai bine fără să înveți prima dată gramatică? Dacă vrei să înveți engleză calumea : vorbește cât mai mult în engleză, uită-te la filme fără subtitrare, citește orice fel de cărți în engleză. Și îți garantez că o să vină gramatica de la sine.
Uite o lecție pentru tine : "When the wiseman opens his mouth, shut yours!"
O zi bună!

| Radu284 a răspuns (pentru B0ne):

Si tu esti wisemanul, nu? happy Nu, tu esti ala penibil. Tu stii ce inseamna motamo? Vine din french, si inseamna, literally, "word by word". Daca tu vrei sa inveti engleza word by word, adica sa inlocuiesti cuvinte din romana cu alea din engleza, si invers, be my guest. Daca vrea si ea asa, atunci e perfect.

| B0ne a răspuns (pentru Radu284):

Nu prietene, nu spun să ia engleza "word by word", spun sa o ia pe etape, "step by step". Prima data trebuie invatate bazele, precum un copil mic care invata sa vorbeasca. Tu cand o sa ai un copil, tu cum o sa-l inveti sa vorbeasca? O sa-l iei cu gramatica? Sau o sa-l inveti prima data bazele limbii?
Eu nu am nevoie, pentru ca deja am invatat-o engleza asa cum trebuie. Si ma descurc foarte bine la gramatica chiar daca nu am tocit-o.
E adevarat, nu stiu sa explic DE CE nu se pune "s" si nu "es" dar nu cred ca a fost vreun caz in care sa le incurc. ( Am dat un exemplu )
Te astept oricand la o conversatie in engleza. Sa vedem care le are mai bine cu engleza. Jack

| B0ne a răspuns (pentru B0ne):

* De ce se pune "s" si nu "Es"

| Radu284 a răspuns (pentru B0ne):

"Te astept oricand la o conversatie in engleza. Sa vedem care le are mai bine cu engleza. Jack"

Avand in vedere faptul ca sunt american si ca am stat 10+ ani in America, nu te-as sfatui happy

| B0ne a răspuns (pentru Radu284):

Daca ti-as spune ca si eu sunt american, si stau de 3 ani in America, m-ai crede?. Te astept : id: namef12345654@yahoo.com.

| Radu284 a răspuns (pentru B0ne):

Ti-am dat add.