| bublegum a întrebat:

Cine poate sa imi zica mai multe despre profilele de la liceu : Filologie si Stiinte sociale big grin?
dau fundita :X

2 răspunsuri:
| Paula007 a răspuns:

+ pentru informatiile de mai joc : nu scapi de matematica, e o materie de baza, o faci pana in a 12-a indiferent de profil. nu dai teza, nici nu e inclusa la bac. dar e inclusa in programa.
la socio-umane o sa dai teza la romana, 1 limba straina, istorie/geografie, si, pe rand, logica-9 a, psihologie- 10a, economie -11 a, filosofie -12a. la bac, ceea ce ar trebui sa te interesezi mai mult, e faptul ca, daca esti la profilul asta ai romana si istoria obligatorii ca probe scrise. a 3-a materie ti-o alegi tu dintre geografie si cele la care dai teza in 9-12. adica cele de mai sus.

la filologie, anul trecut a fost la fel, numai ca latina era ca posibilitate de alegere pentru a 3-a proba scris. nu era obligatorie. happy dar vei da teza la ea toate cele 4 clase laughing

bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la socio-umane si e un profil lejer.El se bazeaza pe logica,economie,psihologie,filozofie, istorie, geografie.Eu fac doar 3 ore de engleza si dau si teza.Din clasa a 11 scap de stiinte:biologie, chimie, fizica si s-ar putea sau mai mult ca sigur de matematica dar daca nu voi face pana in a 12 a inclusiv doar 2 ore si nu voi da nici teza,nici bac-ul.Iar filologia se baseaza cam tot pe aceste materii numai ca la socio se face mai mult logica, economic, psihologie si filosofie iar la filo se face latina la care se da teza si cred ca si bac. Sper ca te-am putut ajuta.