| alin567 a întrebat:

Cine poate sa traduca textul acesta : Cel mai răspândit obicei creștin de Paști este vopsirea de ouă roșii, a căror prezență este obligatorie pe masa de Paști, deși în prezent se vopsesc ouă și de alte culori (verzi, albastre, galbene etc.). În folclorul românesc există mai multe legende creștine care explică de ce se înroșesc ouă de Paști și de ce ele au devenit simbolul sărbatorii Învierii Domnului. Una dintre ele relatează că Maica Domnului, care venise să-și plângă fiul răstignit, a așezat coșul cu ouă lângă cruce și acestea au fost înroșite de sângele care picura din rănile lui Iisus.[2]
Cu ocazia sărbătorilor Pascale gospodinele prepară și alte mâncăruri tradiționale: pască, cozonac, drob.
Unele obiceiuri asociate acestei sărbători, cum ar fi iepurașul de Paști sau căutarea ouălor colorate s-au răspândit și printre necreștini

Funda!(no google translate) plz repede

Răspuns Câştigător
| CannbalCorpse a răspuns:

The Christian Easter is usually spread dyeing eggs, whose presence is required on the table for Easter, although currently painted eggs and other colors (green, blue, yellow, etc.). In Romanian folklore there are several Christian legends which explain why turn red Easter eggs and why they became the symbol of Resurrection celebration. One of them tells that Mary, who came to mourn son crucified, placed the basket with eggs near the cross and they were red with the blood dripping from the wounds of Jesus

the Easter holidays and other traditional dishes prepared housewives:cake,

Some habits associated with this holiday, like Easter bunny or colored eggs search spread among non-Christians

scuze dar nu prea stiu cum se zice pască cozonac si drob imi pare rau

| alin567 explică (pentru CannbalCorpse):

Sa nu iti para ai funda!

| CannbalCorpse a răspuns (pentru alin567):

Multumesc.