| anonim_4396 a întrebat:

Cineva a postat acum 1 an o poza cu mine pe Facebook, cu scopul de a ma lua in ras. Mi-as dori sa dispara poza aceea. nu am cum(si nici nu imi doresc) sa contactez persoana sa o stearga. Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Contacteaza perosnaa sa o stearga sau daca nu vrea nu ai decat sa il blochezi ca sa nu mai puna pe viitor astfel de poze.

| anamariarot a răspuns:

Cauți fotografia respectivă, selectezi de la opțiuni „raportează", apoi „cred că nu ar trebui să fie pe Facebook", „vezi mai multe opțiuni", „Consider că este vorba de o folosire neautorizată a proprietății mele intelectuale" și ar trebui să fie ștearsă.

| Fleiby a răspuns:

Angajeaza un hacker sa-i intre in cont. Vorbimd serios acum, stii ca de pe Facebook nu poti sterge nimic. Chiar daca persoana aia sterge poza, ar putea sa intre in baza de date a Facebook sa o ia din nou.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Fleiby):

Tu crezi ca e chiar atat de simplu sa spargi un cont de Facebook? De fapt ele nici macar nu pot fii sparte, nu intr-un mod direct, nu ai cum sa hackuiesti Facebook-ul.
Cati 10 ani ai?

| Fleiby a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ai auzit de social engineering?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Fleiby):

Daca nu are acces direct la pc-ul tau degeaba.
Chiar daca iti trimite mail cu un keylogger, e degeaba, mai ales daca ai o versiune de windows precum windows 10.
Prea multe filme strica =)