| さいゆき a întrebat:

Credeti ca ar trebui restrictionat copiilor accesul la retelele de socializare?

De ceva vreme am tot vazut pe la TV tot felul de reclame care ne atrag atentia asupra pericolelor pe care le prezinta retelele de socializare.
Parerea mea este ca accesul copiilor nu ar trebui interzis si nici controlat prea tare. Copilul are nevoie de intimitate si dupa parerea mea trebuie sa-i oferi putina libertate.
Mama mea cand am avut primul cont pe HI5 (aveam 12 ani atunci) mi-a spus care sunt riscurile si beneficiile pe care o astfel de retea de socializare mi le ofera. Folosind-o am sansa de a purta conversatii cu caracter obscen cu anumite persoane, sa vad imagini care nu erau pentru varsta mea si asa mai departe; totusi folosind-o am avut sansa sa cunosc persoane noi, sa imi fac o multime de prieteni si sa ma distrez.
Cand primesti un mesaj cu caracter obscen poti sa il raportezi sau pur si simplu sa inchizi fereastra. Esti in spatele unui calculator si atunci cand nu mai doresti ca, conversatia pe care o ai sa mai continue poti foarte bine sa inchizi fereastra si sa-ti vezi de treaba.

Nu mi se pare o idee buna ca parintii si familia in general sa interzica accestul copiilor la aceste retele de socializare.
Pe Facebook ai o gramada de aplicatii interesante pentru copii, isi pot face prieteni, pot comunica cu multe persoane. Parintii trebuie sa-si inteleaga copii si sa le fie prieteni, atunci copii le vor prezenta prieteni lor de pe retelele de socializare si asa parintele poate tine sub control activitatea copilului fara ca acesta din urma sa se simta urmarit la fiecare pas.

Pur si simplu nu divulga lucruri prea personale (adresa, numar de telefon etc.), nu pune poze indecente si cam asta e tot. Daca respecti aceste doua mici reguli esti scutit de multe lucruri neplacute. Cum am mai spus, daca ceva te deranjeaza inchide fereastra sau reporteaza mesajul.

Voi ce parere aveti?

1 răspuns:
| OlGuTsIkA_3343 a răspuns:

Eu cred ca ai mare dreptate Si chiar parinti pot sufoca citeodata copilul de teama asta.Sunt total de acord cu tine.Te sustin!