| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ia "nastere" diferenta de mentalitate cand vine vorba de viata sexuala?

La ce ma refer, sunt baieti si fete care le place sa experimenteze, sa incerce chestii noi si mai sunt si latul opus care il iau pe "nu" in brate mai la orice si nu le place sa invete ceva nou. Sunt unele fete care li se pare urat sau "obscen" ca sa aiba un costum sexy in garderoba, altele care li se pare ceva normal sau chiar necesar. Deci, cum ia "nastere" diferentele astea la persoane? De ce anume depinde? Ca eu unul chiar nu inteleg.

ps. parerea mea e ca nu conteaza educatia parintilor ca nu cred ca exista parintii care le spun copiilor " asta asta asta e bine sa faci si restul nu ". Multi parinti in ziua de azi nici nu vorbesc cu copii lor despre inceperea vietii sexuale, daramite despre pozitii

31 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Familia si, de multe ori, probabil DE CELE MAI MULTE ORI, rahatul ala nenorocit de indoctrinare religioasa.Nu e musai sa vorbesti explicit despre o chestie atita vreme cit bagi pe git niste idei care conduc copilul pe un anumit pattern de comportament si atitudine/mentalitate.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Si tv-ul. Tlk-showri de 12 noopatea cu lmbaj explicit laughing In limba ROMAna.

| RAY a răspuns:

Personalitatea unei persoana este cauzata de bagajul mostenit de la parinti aici vorbim de fizic si unele aspecte care se transmit biologic, la fete le place sa priveasca fete umane, baieti lucruri, numai vorbesc ca un copil poate detecta o persoana frumoasa la 6 saptamanii, deci ne nastem cu o personalitate mostenita,frici, sentimente, emoti, viitorul este cauzat si de hormonii eliberati in primele doua saptamanii in uter, uitate la degetul tau inelar cum e apropiat de cel mijlociu sau e ceva distanta daca da esti o fiinta emotionala, feminina invers esti o persoana masculina, apoi educatia primita in primi 4, 5 ani, acesti anii sunt foarte importanti ne defineste,creierul este plastic deci avem personalitate plastica ea difera in functie de mediu,imagineazati ca esti in africa si mergi la vanatoare te vei schimba,mediul schimba omul, inca nu se stie ce causeaza dorinta sexuala la femeii, un barbat dezbracat nu declanseaza nimic pentru o femeie, se stie ca cand iubesc au dorinta sexuala mai mare, deci caracterul conteaza mai mult, logic ca doar un vanator nu sta in cat de bine arata si cat de puternic e, inteligent, suntem inca in pesterea si avem acelasi interese ca acolo

| OoBunnyoO a răspuns:

De fapt, vine din educatie. Parintii nu trebuie sa spuna copilului neaparat "Da, e bine sa experimentezi in pat!". Dar copilul de-a lungul timpului va observa reactia parintilor cand vine vorba de sex, ba la televizor, ba intre ei etc. Si atunci fie o copiaza, fie vor sa fie rebeli si fac exact opusul.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Intreaba-l pe suck, el se iubeste cu toate ciudatele laughing)

| Suck a răspuns:

Fiecare om are o imaginatie bogata sau mai putin bogata, nu cred ca depinde de mediu in care traiesti deoarece relatia sexuala se desfasoara in intimitate. La aceste fantezii contribuie caracterul, personalitatea, temperamentul, imaginatia si depinde si de dorinta pe care o ai pentru partener... parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vorbim de femei, unele poate pur si simplu se simt incomod si nu accepta orice lucru sexy, acum totul porneste de la creier. Dar daca vorbim de tinere de 15-16, la ele e normal sa nu se uite deocamdată la nu stiu ce haine vulgare, pe când altele sunt stii tu ce.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream mai mult la fete 20+ de ani nu orice ciutanca laughing. chiar daca astea minore sunt mai nebune ca multe din astea mari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu de unde a luat nastere întrebarea.

Ma mir ca niciunul nu stiti...dar variază la fiecare cuplu in functie de ce pornache urmareste. happy
Inventivitatea de care zici tu nu are de unde lua forma într-o relatie sexuala din pura imaginatie.

Anumite genuri de muzică/ videoclipuri / filme ( mai ales pornache) dau nastere unor comportamente nu neapărat agreate de toata lumea.

Normal ca unele fete nu isi uita personalitatea si nu vor sa ajungă chiar obiecte sexuale pentru plăcerile bizare ale baietilor. Nu le place sa se poceasca aiurea...nu ca n-ar putea s-o faca. La fel cum unele persoane se simt si incomod la un simplu bumtzi bumtzi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Stiu de unde a luat nastere întrebarea." citeste raspunsul meu adresat lui Coquina, ai ghicit bine? ca tot "stii" de unde a plecat intrebarea laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, am ghicit bine. Eu nu gresesc niciodata.

| Happyjump a răspuns:

Anturajul, media si uneoria chiar si caracterul, o persoana pudica nu este la fel de dornica sa experimenteze.

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Persoanele pudice m-ar mira daca ar face sex., daca imi amintesc bine nu le place sa fie vazute dezbracate.

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Si-o mai trag si ei in bezna, nu-i discrimina

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Plictisitor laughing

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai, ca nu suntem toti fotomodele, totul e plictisitor

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Nu ai dat peste baiatul potrivit atunci

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Hopa, nu de mine vorbesc! Ce? Crezi ca toti oamenii sunt niste staruri?

| Coquina a răspuns:

"Sunt unele fete care li se pare urat sau "obscen" ca sa aiba un costum sexy in garderoba..."

nu exista fete cuminti, exista doar baieti/barbati care nu stiu sa scoata tarfa din ele.

deci asta cu indoctrinarea, educatia...sunt niste scuze irelevante.

| anonim_4396 explică (pentru Coquina):

"deci asta cu indoctrinarea, educatia...sunt niste scuze irelevante." zici? chiar daca "expertul" cu trenuri de mai sus crede ca stie de unde a plecat intrebarea, de fapt si de drept, am comparat viata sexuala cu ex care era religioasa si cea cu actuala prietena care e atee, si pot zice ca cea cu ex era cam plictisitoare. adica nu prea ii placeau chestiile noi fata de actuala prietena. de aia am crezut ca e poate adevarata faza cu "indoctrinarea". pe de alta parte ai si tu dreptate, depinde si de persoane de langa tine.

| Coquina a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai stiut sa scoti tarfa din tipa aia religioasa.

| anonim_4396 explică (pentru Coquina):

Ai tu ceva cu tarfele, nu gluma laughing

| Coquina a răspuns (pentru anonim_4396):

Am ceva cu ceva care exista pretutindeni, in toate tipele, indubitabil.

| anonim_4396 explică (pentru Coquina):

Vorba aia. Femeia trebuie sa fie doamna in societate, gospodina in bucatarie si curva in pat. se afla prin citatele tale preferate?

| Coquina a răspuns (pentru anonim_4396):

Se afla doar in proportie de 65%.
nu-mi place sa stau in bucatarie si sa gatesc.
doar oo imi place sa gatesc acolo, if you know what I mean.

| anonim_4396 explică (pentru Coquina):

laughing nu esti normala, asta e clar

| Coquina a răspuns (pentru anonim_4396):

Usurel.
ma excit mereu cand mi se spune asta, si nu mai vreau sa o frec dupa 2 orgaszme, deja simt cum dau cu smirghelul acolo jos.

| anonim_4396 explică (pentru Coquina):

Vorba americana " i rest my case" rolling on the floor

| Coquina a răspuns:

Vezi ca ai uitat sa mai zici ceva de telegram.

| anonim_4396 explică (pentru Coquina):

Ah, da!
http://youtu.be/VTT6picaCoQ?t=39s

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba, fraiere, ia vezi ca ai pierdut un trainspotting prin gara acum 15 minute.
Nu te-am uitat nici pe tine. laughing
Eu va fac praf pe toti.