| Geanina_2772 a întrebat:

Credeti ca cu bataia poti educa un copil?
sau majoritatea parintilor chiar si ai mei cand faci ceva rau te bat
credeti ca procedeaza corect?

7 răspunsuri:
| saymoon a răspuns:

Nu, chiar deloc. Cand eram mica am luat multa bataie pentru ca eram dezordonata si tot degeaba sunt la fel de dezordonata.Deci cred ca cu bataie nu rezolvi absolut nimic, mai bine cu vorba buna si multa comunicare, asta e parerea mea.

| Jane a răspuns:

Buna! Sunt foarte sigura ca nu poti educa un copil cu bataia. Va deveni temator, anxios, neincrezator si nu va fi capabil sa uite asta niciodata, pentru ca pentru el e o trauma. Daca un om isi bate copilul, il pregateste pentru o viata trista, in singuratate pentru ca, el fiind anxios si timid din cauza bataii, nu va socializa, se va simti exclus, ciudat, etc. Niciodata nu e bine sa actionezi violent, pentru ca e posibil ca si copilul sa copieze violenta parintilor sai. Parintii trebuie sa fie un exemplu pentru copil. Concluzia: bataia nu e o solutie!
Sper ca te-am ajutat!

| madalina2727 a răspuns:

Nu poti educa un copil cu bataie.Trebuie sa fii intelegator, rabdator cu copilul si dornic sa ii explici si sa-l faci sa inteleaga unde greseste.Cand facem un copil ar trebui sa ne gandim si la asta daca putem sa-l educam cum trebuie.Insa cred ca si bataie isi are cat de cat rostul; adica nu bataie in adevaratul sens al cuvantului dar o palma la fund, un ciufuit cred ca poate fi educativ cateodata, mai ales daca e mic copilul si nu intelege si e si mai nebunatic din fire.Asa va tine minte, iar cand va fi mai mare va avea bune deprinderi si va intelege, nu va fi rasfatat sau obraznic.

| madalina2727 a răspuns:

Nu cred ca au batut-o parintii tai pe sora ta fara motiv si cel putin nu asa de tare.Altele au fost motivele pentru care s-a distantat de ei. Poate or fi parintii tai mai violenti, dar sunt ai tai cu bune si rele, ei te-au adus pe lume, te-au crescut sanatoasa si cat se poate de bine, si tot ei sunt cei care iti vor acorda ajutor oricand. Oricum ar fi parintii nostri trebuie sa ii aceeptam asa cum sunt, ca in fond le suntem datori toata viata; iar sora ta greseste cand ii respnge. Tu nu fii ca ea, iar vorbele mamei tale au fost spuse poate la suparare.Inainte fi si tu parinte si dupa sa ii judecam.

| SaMoriTu a răspuns:

Nu!
cu bataia iti intorci copilul impotriva ta!
deoarece copii adica majoritatea oamenilor se indeparteaza de persoanele care le provoaca durere!
plus... copii se pot duce la protectsia copiilor laughinglaughing

si nu este foarte corect!
copii ar trebui sa fie luatsi incet si cu bunavointsa, cu intselegere!
O sa vada ei parintsi care isi bat copii ca peste ani cand o sa aiba parintsi nevoie de copii si ei o sa le intoarca spatele!
Asha a patsit o prietena de lu` mama cand era mica tatal ei o batea mereu si acum cand are nevoie de fiica sa acum nici nu se uita la el!
big grin

| anusca22 a răspuns:

Buna nu ii bime sa bati un copil poti vb cu el si ii explici nu sunt de acord

| Geanina_2772 explică:

De ex :despre sora mea care cand era mica ai mei au batuto si acum sa departat de ei iar mama spune o sa vina si vremea mea cand o sa-i intorc spatele