| Ana94 a întrebat:

Credeţi că dacă ne scriem gândurile într-un jurnal (despre fericire, extaz, melancolie, tristeţe, dezamăgire... în fine, toate gândurile pe care le avem în acel moment) ne ajută să ne simţim mai bine după aceea? De ce credeţi că se întâmplă asta?

De asemenea, este posibil ca scriindu-ne gândurile în jurnal să ne dea ambiţia să vrem să le îndeplinim?

Răspuns Câştigător
| Dydulylu a răspuns:

Buna Ana, si eu scriu adesea in jurnal.si aveam o profesoara de romana care imi zicea ca scriusul in jurnal te ajuta sa te exprimi si te exteriorizezi.Eu atunci cand scriu ma descarc pur si simplu, ma simt altfel.mai bine. Dupa parerea mea peroanele care scriu in jurnal sunt mai speciale, isi exprima sentimentele, traierile intr-un alt mod!

3 răspunsuri:
| RoXxy a răspuns:

Eu faceam asta cand eram mai mica si eram mult mai suparata dupa aceea pentru ca ma facea sa ma gandesc si mai mult la clipele nasoale din viata mea.Asta variaza de la o persoana la alta. unii, asa cum a zis si "Sburatorul", se simt mai bine dupa ce isi scriu gandurile undeva pentru ca in felul acesta se descarca.

| Biutzu a răspuns:

Pe deoparte da te va face sa te simti u mai bine dar te poate sa te faca sa vrei totusi sa le indeplinesti sau sa te faca sa te inchizi si sa iti fie frica sa mai faci asa ceva depinde de persoana

| Sburatorul a răspuns:

Te simti mai bine, in sensul ca ai avut cui sa te descarci complet de ceea ce ai pe suflet fara sa se supere cineva (de aceea sunt secrete jurnalele).
Partea cu ambitia, aici totul depinde de cat de mult iti doresti tu sa faci un lucru, nu prea are cum sa te influenteze un jurnal.