| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt emotiile (ura, fericire, tristete, dezamagire, extaz, nostalgie, furie, etc.)? De ce avem aceste emotii? Sunt necesare acestea in viata oamenilor? Cum ar arata lumea fara ele? Aceste emotii ne determina personalitatea, arata cine suntem cu adevarat? Ce sunt emotiile pentru voi?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum au aparut e un mister,se stie ce sunt si ca fac parte din natura umana si ca ele am fi ca roboti, aceste trasaturi find descoperite de darwin si semnalizand faptul ca si alte animale au aceste trasaturi deci au aparut ca cauza a evolutiei,noi facem parte din natura deci e ceva normal,sunt stari pe moment ca urmare a unor cauze,multe sunt irationale,sa incep cu dezamagirea,de multe ori noi la cauzam, barbati sunt mai predispusi la furie, violenta etc
ne arata ca suntem animale nu ingerasi cum ne minte religia, societatea, multa minciuna e in jurul nostru

| RAY a răspuns:

Eu as vrea sa dispara sentimentul de atasament,dezamagire, iubire, ura, frustrari interioare care imi
f creieri mai mereu, de multe ori as vrea sa fiu un robotel tu?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

De multe ori si eu as vrea sa fiu un robotel, dar de si mai multe ori, sentimentele imi dau o stare ciudata, pe care nu pot sa o explic in cuvinte, si acea stare este foarte placuta. Eu cred ca sentimentele sunt necesare in viata noastra, dar sunt si nomente, in care nu sunt deloc necesare, dar noi tot apelam la ele, si rezultatele nu sunt tocmai pe placul nostru. Exemplu : Te atasezi de un animal, iar peste ceva timp acel animal moare, pur si simplu in acel moment mi-as fi dorit sa fiu un robotel si sa nu simt nimic, dar apelez la sentimente (in acel moment tristetea) fara sa vreau asta, si regret ca am facut-o, dar a fost ceva involuntar, deci nu poate fi oprit. De multe ori, sentimentele sunt neplacute, si mi-as dori sa dispara, dar atunci imi aduc aminte, ca sunt si sentimente placute, care nu as vrea sa dispara, deci totul este egal in acel moment, cantitatea de sentimente placute si neplacute sunt egale. Vorbesc mult si uneori, nu are logica ceea ce spun, deci sper ca ai inteles la ce ma refeream, si sper ca nu am creeat vreo comfuzie.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Te inteleg, eu urasc dezamagirile, despartirile, ipocrizia

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Chiar daca nu are legatura cu sentimentele, eu urasc minciuna, si urasc sa fiu mintit, dar din pacate, am parte de asta aproape in fiecare zi, si m-am saturat pana peste cap. Uneori imi doresc sa ma fi nascut pe alta planeta, cand vad cata prostie, minciuna, idiotenie, ignoranta si altele sunt in jurul meu. Dar sunt si parti bune, spre exemplu : "Planeta asta este destul de frumoasa", de intr-un fel ma bucur ca m-am nascut pe asta, si nu pe alta.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Te inteleg prea bine sincer,man numai crede in nimeni fi mai detasat emotional, omul prin natura lui e o curva perversa asa am fost mereu de cand am fost in copac, suntem niste animale ipocrite atat, eu personal prefer un caine, pisica decat compania unui om

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

De multe ori, si eu prefer un caine sau o pisica, macar animalele nu ne mint.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Corect

| Drimmero a răspuns:

Toate acestea ne arata noua limita umana! Daca nu ar exista ele, am fi setati pe 0 ratiune/

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Dar despre acei oameni, care provoaca razboaie, atacuri teroriste si alte nenorociri ce mai spui? Ei nu par sa aiba compasiune sau iubire fata de alti oameni, si ii omoara, de parca ar fi intr-un joc. De ce nu poate exista pace in lume? M-as muta pe alta planeta, dar momentan nu am cum.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Aia sunt terminati si rupti de realitate. Pentru asa ceva era bun Hitler sa-i cioparteasca cate putin, sa vada si ei cum este. Tocmai ce ziceam, sunt setati pe 0 ratiune, sunt psihopati, criminali, idioti, retardati si lista poate continua, sunt doar bieti natarai, ce m-as bucura sa se gaseasca niste nebuni mai mari decat ei si sa-i vaneze unul cate unul incat sa se transforme intr-o zi de sarbatoare mondiala, ziua in care capituleaza ''Isis''-ul!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mayhem666):

Savantii au studiat si au dat stirea ca oamenii care conduc lumea sunt psihopati sau cel putin au alte tulburari psihica. Nu toata lumea simte la fel. Sa nu faci greseala sa crezi ca toti oamenii sunt ca tine, daca ii privesti prin prisma persoanei tale vei avea mari dezamagiri - Ia asta, poate fi interesant - https://www.youtube.com/watch?v=JVzefZPVyRo

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cam ast suntem noi. Emotii.

| RainmakerX a răspuns:

Fara emotii nu cred ca ar avea rost sa traim... Adevarat, unele dintre ele sunt chiar nesimtite si ne $#@ mai mereu dar fara ele as fi un robot plictisit de viata.

| CuriousStuff a răspuns:

"Reacție afectivă de intensitate mijlocie și de durată relativ scurtă" Adica ceea ce simtit atunci cand suntem supusi sau martori la anumite evenimente.
Sunt absolut necesare pentru supravietuire, imagineaza-ti daca nu am simti afectiune pentru copiii nostri, i-am lasa pur si simplu sa moara. Sau daca nu am simti frica am merge noapte in padure sa ne batem cu ursul. Fara ele nu ar exista nici oameni, deoarece sunt sunt esentiale pentru supravietuirea noastra.
Da, ele ne arata personalitatea pentru ca emotiile desi pot fi trucate (destul de greu) cele adevarate iti spun ce fel de om e persoana din fata ta. Iti spun cat e de empatic.

| syd2 a răspuns:

Sa ma scuzi poate dar, nu-s de acord cu unele pareri de aici.Sa incep cu faptul ca odata l-am intrebarea pe proful de fizica, daca oamenii cu iq mare sunt mai buni decat altii si el mi-a raspuns intr-un mod uluitor :"iq-ul nu inseamna multe, pe cand eq -adica factorul care determina emotia poate intr-adevar sa faca minuni, deoarece sub actiunea emotiilor mari s-au infaptuit cele mai importante evenimente istorice " Pot sa spun ca fara emotii si sentimente nu s-ar fi creata capodoperele mondiale toate lucrarile muzicale de exceptie, descoperiri stiintifice etc..Totusi emotiile negative la fel pot dauna, si interactiona intr-o tangenta cu societatea creand evenimente de diversa talie. Zic ca emotiile sunt indispensabile in viata asta. A propos cand ai zis ca vrei sa fii robotel. pai ai spus ca vrei sa fii leguma nu robot, nu am nimic impotriva lui Ray, dar cred ca parerile lui sunt un pic cam de extrema. Oricum as mai spune multe despre multi dar n-are rost sa scriu letopisete aici.Dar poate daca vrei sa ma intrebi ceva(orice) sa-mi scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uită-te la Inside Out ^^

| GabrielICG a răspuns:

Emotiile sunt sentimente, fara ele lumea ar fi gri.
Da sunt necesare, e mai placut sa simti ceva decat sa nu simti nimicwinking

| alexbanu466 a răspuns:

Eu am intat cum sa le controlez avantajul e ca nimeni nu poate sti la ce ma gandesc sau ce simt si dezavantajul ca ai avea aceiasi fata plictisita tot timpul deci da