| smileyface_4718 a întrebat:

Credeti ca sunt "depasita"?
Sau ca doar incerc ca totul sa iasa bine?
Am 14 ani si pot spune ca sunt draguta. Nu sunt o "siliconata", sau solduroasa sau alte lucruri.happy sunt potrivita spun eu. Oricum, nu la asta se rezuma postul meu, la cum arat, ci la cum am tratat baietii care imi plac sau pe care i-am placut si dupa ce criterii.
Eu vorbesc multe cu mama, orice, insa nu stiu de ce, dar simt o retinere, in a-i spune ei toate sentimentele mele fata de un baiat. Ii spun ca imi place de el, dar nu ii prea dau detalii, sunt cam reticienta in acest subiect, chiar daca ea imi spune sa ii zic tot. Eu sunt silitoare si imi place sa invat insa, nu sunt o obsedata de carte, sau sa fiu neingrijita... iau din toate. Mama ma cunoaste bine, si ca orice parinte vrea ceva bun pentru copilul ei, aici ma refer mai mult la un prieten, la sentimentele si relatiile dintre un baiat si o fata.
Am mai spus-o dar o repet. Mama stia cu lux de amanunte, ca mie imi placea enorm de un coleg, si tot incercam sa aflu daca e sentimentul reciproc, el fiind timid.Intr-un final, mi-a marturisit pe messenger, ca ma place, si daca vreau sa fim prieteni, dar in secret. El este baiat cuminte, si invata, dar nici el nu e un tocilar, si mai injura ca toti baieti...si lucruri specifice varstei. Am raspuns fara a o intreba daca imi da voie sa fiu cu el, nici nu mi-as si inchipuit sa se bage in calea "fericirii" mele, si asa a si fost.Nu m-am intalnit cu el, nu se mai pune vorba de sarut. S-a terminat in scurt timp, si am suferit, dar a trecut, si nu am decazut deloc la scoala.
Acuma insa, daca imi place un baiat, si posibil sa ma placa si el...si ii spun, ii gaseste mereu cate un defect, sau ca nu e potrivit pentru mine, sau ca ca e asa, si nu e asa. Dar faza e ca poate sa imi spuna si de 10 ori ca e asa, ca eu cred ca e invers, si pana nu incerc pe pielea mea nu ma conving. Dar zau de o mai inteleg.Imi zice ca e mai bine sa am primul prieten din clasa a 9-a, ca anul asta e important, adica clasa a 8-a, dar nici in vacanta de vara nu m-a lasat sa fiu cu vreun baiat, totusi nu aveam de invatat, in fine.
Acum la scoala, am aflat ca ma place un baiat, si i-am zis...ca imi place putin de el, ca si lui ii place de mine, si i-am mai zis ca o colega ma tot intreba de ce nu ma bag cu el? Si asteptam sa imi spuna ceva, dar tacea si asculta, deci nu imi zicea nici "da" nici "nu", prietene de ale lui, incearca sa ma traga de limba, sa afle daca imi place si mie de el, dar nu le pot spune ca da din moment ce mama nu imi da cale libera. Le-am spus ca nu stiu, dar mi-ar placea sa ma lase mama sa fiu prietena lui, sunt foarte curioasa cum e sa te saruti, sa te tii cu un baiat de mana, sa te ia in brate, bineinteles cu unul care te place si il placi. Dar mama imi spune de invatat, dar nu sunt asa, nu ma voi pleca pe o urechie daca as avea un prieten, un amic mai apropiat, pentru ca la sex nici nu imi sta capul! Deci o tinere de mana si un sarut, cu ce pot strica viata de elev? De ce nu as mai invata asa de bine? Eu cred ca daca esti fericit si pe acest plan, dai un randament mai bun.
Si totusi, nu am putut, sa am vreun prieten, fara a stii mama mea, pentru ca nu pot face asta, nu imi place sa o mint, ma simt asa de apasata. Si asa nu i-am spus 2 luni de 2 pupici pe buze, care au fost fortati, si i-am spus, si a reactionat neasteptat de bine, insa atata m-a macinat, ca nu i-am spus, asa sunt eu, nu pot minti, si ascunde vreo minciuna, daca ar trebui sa mint, m-as pierde toata.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, eu cred ca mama ta are dreptate sa-ti mai domoleasca un pic avantul. E normal ca la 14 ani sa-ti placa un baiat, dar cred ca ai luat-o prea repede daca la varsta asta deja iti place al doilea baiat. Arzi prea repede etapele, treci prea repede peste partea frumoasa a unei relatii la 14 ani si nu cred ca ai ceva de castigat din asta.

| DoarOana a răspuns:

Si eu am 14 ani si cred ca esti foarte draguta! Profita de treaba asta cu baietii cat poti pentru ca trece vremea asta si tu ai dat-o pe apa sambetei. Incearca sa iti convingi mama sa te lase cu persoana iubita, iar daca te lasa nu va d de ce sa nu faci ce simti tu ca trebuie sa faci.
Citeste-ti sufletul si pune-te pe primul plan, vezi ce vrei mai presus de fiecare lucru.
Eu zic sa te tii si de scoala dar si de iubiti (daca insa simti ca incepi sa nu mai inveti asa de bine te poti lasa de ei...)
Esti fata desteapta si frumoasa...nu suntem toti asa ca si tine...SUCCES big grinbig grinbig grin

| marsy a răspuns:

Stii k e foarte bine ca ii spui marturisesti mamei tale. ceea ce altii nu o fac.
E bine ca esti sincera.
Vb cu ea inca o data sh lamuresti-o si tu asa mai convingator. sa te lase sa mai iesi si tu. spune-i k nu-ti sta kapul la nebunii, la scoala nu o sa decazi. sh k ai o virsta necesara pn a avea un iubitel.Desigur. pn mame e greu sa inteleaga acest lucru. pn k ele ne iubesc. sh isi fac griji. sh ar vrea sa ne vada fericite.
Stii. eu la 14 ani am avut si eu primul prieten. de la mine din clasa. sh mama nu stia. iesiam pe askuns. astfel nu mai iesiam din casa.
nevoia, dorinta de a iesi m-a facut sa o mint big grin
Eu cred ca mama ta ar trebui sa te lase sa ai si tu prieten, ar trebui sa aiba increder in tine... fiindca si tu ai incredere in ea. sh ii marturisesti multe chestii.
ramine doar sa o convingi happy

| spyceygirl a răspuns:

Ce frumos...(asa spune profa mea de chimie cand ne da o problema maigrealaughing)si eu sunt la fel...eu zic sa ii explici mamei tale"mami(sau cum ii zici u), mie imi place de "X" din clasa, si lui ii place de mine, vrem si noi sa fim mai apropiati, sa ne tinem de mana, atat...am si eu 14 ani vreau sa am un prieten? de ce nu ma lasi sa fiu prietena cu el, as fi si eu fricita...nu il crezi potrivit pentru mine? si de aceea n u ma lasi sa fiu cu el? sau de ce? te rog explica-mi de ce...de invatat eu tot invat in continuare si stii si tu k "X" invata, nu are nici o treaba cu inavtatul, te rog mami, lasa-ma sa fiu prietena cu el..."ti-am dat un exemplu de conversatie pe care ai pute-o tine cu mama ta... e frumos ca vrei sa cunosti sentimentul acela de a tine pe cineva la care tii de mana, si inca cv:explica-i mamei tale si ca ai vrea sa te saruti cu el, sa cunosti si tu sentimentul acela. zi-i ca nu o sa va vada profesorii ca asta o veti face o data seara, cand va despartiti si mergeti acasa...bafta!

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

Parerea mea e sa nu imi depinzi atat de mama ta trebuie sa te descurci singura si am si eu 14 ani si desi mama nu m-ar lasa sa stau imi mult de 11 12 afara e ingrijorata etc eu stau pana la 1 2 3 noaptea vin si ii isi da seama unde am fost la discoteci la fete la astea... si imi face atata morala... da tot nu ii zic nimic si stii dc? pentru ca va veni varsta cand ea n-o sa mai ma poata ajuta si vreau sa ma pregatesc de acum deci parerea mea personala e sa faci ceea ce-ti place sati traiesti varsta de 14 ani sati amintesti de ea cum te-ai sarutat prima oara toate clipele frumoase tot.

| Suzy a răspuns:

La cat ai scris cred( glumeam)

Nu cred. Asa esti tu. Esti normala ca fiecar om, dar totusi sa nu uitam si sa ajungem prea departe "nimeni nu-i perfect".

| Licurici_2296 a răspuns:

Intrebarea ta e foarte tentanta. Insa daca as incepe sa-ti zic cate ceva in primul rand despre treaba cu prietenia cu mama ai zice ca sunt tampita. Am avut probleme din toate punctele de vedere cu si din cauza mamei. Dar nu intru in amanunte.
Dupa cum ai vzt si tu, uneori ea nu reactioneaza prea grozav, insa nici tu nu poti, nu vrei (nu cred ca ai incercat) sa ii ascunzi sau sa o minti. Eu te-as sfatui sa nu fii sincera 100% cu mami pentru ca in timp ar putea sa te afecteze faptul ca stie atatea despre tine. da, sunt un pic paranoia. Am incercat toate modurile posibile sa-mi imbunatatesc relatia cu maica-mea si nu a mers. Uneori se prefacea ca ma intelege, si eu mica si necunoscatoare - o credeam, ca apoi sa imi reproseze totul si sa imi interzica si mai multe lucruri, normale de altfel pentru copiii de varsta mea.
Sincer iti zic ca o urasc de la 6 ani. E adevarat, a facut si lucruri bune pentru mine cum ar fi... datorita ei am purtat aparat dentar - e de bine, nu? big grin. si m-a ajutat, trebuie sa recunosc, sa vin cu prietenul meu in Germania. intr-adevar, putea sa o faca si singur,. dar numai eu stiu cat am suferit dupa si cate mi-a reprosat si ce fel s-a comportat pentru ca eu nu eram recunoscatoare pentru ce a facut pentru mine - si asta era ca vroiam sa ma vad cu el. E cam complicat.
Eu nu-ti zic sa-ti asculti inima sau chestii de astea, relatiile astea la 14 ani sunt mai mult sau mai putin importante. eu te sfatuiesc sa ai grija in leg cu maica-ta. Tu o cunosti. Tu o sa iei o hotarare. Inteleg ca sunteti apropiate, si ca nu suporti ideea sa o minti, dar daca totusi iti vrea binele, o sa inceteze sa-ti mai zica/interzica sa te mai vezi cu cineva. Daca nu, incepe sa inveti sa minti. La inceput e mai greu. Eu mint din clasele primare. Nu mi-a iesit intotdeauna, dar si cand mi-a iesit devil. Imi pare rau daca te-am ametit. Succes in luarea celei mai benefice hotarari pentru tine!

In legatura cu invatatul - nu te chinui prea tare. Invatamantul in Ro e de ***. Notele de la Bac sunt irelevante. Ai putea sa te chinui putin pentru facultate. dar nu sunt atat de sigura. happy

| smileyface_4718 explică:

De mintit nu o pot mintii, nici daca as incerca.Pentru ca eu acum, as vrea sa fiu cu baiatul de la scoala. Si mama se implica mult, se intereseaza de mine, si vorbeste cu profesorii, este prietena cu directoarea, si nu pre pot misca in front.Ca daca m-ar vedea cineva, si nu numai, ar trebui doar sa se auda...si ar fi subiect in cancelarie de discutie, si apoi ar ajunge la urechile mamei. Cel mai tare ma amuza faptul ca pe aceasta tema pot fi mai deschisa cu tata.Eu i-am zis ca imi place de el, si tot ce am vorbit cu el, si el este foarte pro, si l-am intrebat, ca daca ma intreaba respectivul daca vreau sa fiu prietena lui ce sa ii spun, si el a zis sa ii spun ca as vrea. Dar i-am explicat si lui, si asta si am de gand daca se va intampla... ceva, ca nu o sa ma sarut cu el de 10 ori pe pauza...ca nu imi place sa ma sarut, asa in vazul tuturor, si sa rada altii de mine, mi se pare nemaniertat, mai ales sa ma mai vada si vreun prof. happy Dar asa cand venim la scoala, si cand plecam e ok.happy Asa mi-ar placea, eu sunt f entuziasmata, poate si curiozitatea isi lasa amprenta, insa acum, chiar sunt curioasa, dupa ce mi-au zis doua fete ce lui ii place de mine, ca ii e foarte drag de mine, in toata ora, dupa pauza aia, am avut fluturasi in stomac, si imi batea inima tare. Si intr-o seara am visat ca m-a sarutat, si m-am trezit asa de fericita :-X...si cand il vad, nu prea stiu ce sa-i spun, sa ma uit la el nici nu se prea pune problema, ca daca e la un m de mine, nu ma pot uita la el.ca nu imi mai gasesc cuvinte, dar de la departaere, ne uitam unul la altul, dar cand ni se mai intersecteaza privirle ne schimbam brusc traiectoria happy...
Ce credeti il plac?

Eu asa cred.whistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling eyes
Cel mai bine ar fi sa "te bagi" cu el si de`abia dupa sa-i spui mamei tale...intr-un fel s`o pui in fata faptului implinit
Si chestia cu "fara prieten pana intr`a 9a" mi se pare cam...ilogica. Iti dau ca exemplu thinking cazul meu sa zic asa...Eu acum sunt intr`a 9a si am un prieten care e la facultate.Ma cunosteam cu el de multa vreme si am fost impreuna si ne-am despartit de cateva ori. Si i-am spus si eu mamei...si a reactionat f bine, adica nu ma asteptam sa reactioneze nici macar binisor.
Adevarul e ca...il si cunoaste personal si pe de`o parte ma bucura asta pentru ca nu trebuie sa-i explic mamei non stop cum e, ce face, cum se comporta etc
Si iti spun sincer. Nici in situatia mea nu e vb de sex, asa cum crede multa lume daca aude ca o pers de 16 ani e cu alta de 20. Toate astea vin la mom. potrivit.
Revenind la subiect laughing ti-am spus sfatul meu... pune`o pe mama ta in fata faptului implinit si atunci nu o sa mai poate zice nimic. Si inca o chestie...Intotdeauna sa stii unde sa pui punct relatieiwinking
Succes big grin!

| MaDuTsAx a răspuns:

Buna:X

Aici totul depinde de tine... Si eu vb q mama .despre o gramaga d chestii. dar cand vine vorba d baieti .incgid orice subiect si ma iau j pleclaughing nu pot sa vb q mama atat de deschis cum fac altele ca le zic mamelor pe la ce ora s`au intalnit cu X si pe la ce ora s`a sarutat cu Ylaughing Daca tu crezi ca il iubesti pe tipu respectiv... si daca esti complet sigura ca si el te place ...atunci ce s zic:X vb q ea. si spune-i k nu v-a afecta relatia q el .scoala ...Am auzit mai multe pers. k daca ai o relatie in timpul scolii. o sa scazi la invatatura. eu nu prea cred.

Ti pup :*