| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce medie ati terminat anul? big grin
Si cu ce medie ati intrat la liceu? Ps:Am auzit ca la liceele bune nu conteaza nota de pe media claselor 5-8 si doar nota de la examene. este adevarat?

3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Am terminat anul cu 8, 93 iar in liceu am intrat cu 7, 61. Ba da, peste tot conteaza media claselor 5-8 + media examenelor. Cum a spus si Yoyoyoana, daca vrei la un liceu de arhitectura, desen, muzica, sportiv, trebuie sa dai proba inainte, sa vezi daca esti admis, daca nu, risti sa ramai pe dinafara si sa fi repartizat la un liceu mai prost decat ai fi putut tu sa intri cu media ta. Deci tu fa-ti media de admitere de pe acum, intreaba-ti diriginta si vei vedea ca examenele conteaza cam 25% din media de admitere. Succes anul viitor la liceu (daca termini acum a 8-a)! Pa pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu e adevarat
sa-ti explic: media ta pe 5-8 este sa zicem 9, iar media pe examene(romana+mate/2)=8
media acestora doua este 8, 5---iar asta este media de care tine cont orice liceu
(alea de sport si mai stiu eu ce au si probe practice, dar nu cred ca te intereseaza pe tine)
nu pot fi regimuri diferite, din moment ce repartizarea se face pe calculator, ala se uita la medie, la prima ta optiune si daca nu mai ai loc sau nu ai o medie destul de mare pentru acel liceu trece si se uita la a doua pana te baga undeva
eu am intrat la liceul de Informatica Grigore Moisil(brasov) cu media 9.21
bafta!

| Dunhilll a răspuns:

Am terminat anul cu 9.5 si am intrat la liceu cu 8.69. La liceele bune sa intra cu medii de peste 9 si conteaza media claselor 5-8 dar si cea de examen.
Funda?