| boogbv a întrebat:

Cu ce se ocupa Facultatea de Litere?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Urmand facultatea de litere poti deveni profesor de limba si literatura romana, profesor de limbi straine, translator, sa te ocupi cu ceva in relatii internationale, etc.
Acolo te duci de obicei daca ai in spate un profil de filologie la liceu si un bac luat cu brio la romana.
Nu se prea cauta in prezent, sau cel putin nu la fel de mult ca lucrul in domeniul IT.
Este posibil sa dai ca examen de admitere pentru a intra la limba romana, la o limba straina si cam atat cred...
Mult succes in cazul in care vrei sa aplici acolo. Sper ca am ajutat.

| boogbv explică (pentru AnonimaOk):

Cu ce meserie mai poti iesi de la Facultatea de Litere?

| AnonimaOk a răspuns (pentru boogbv):

Pai, in esenta, de acolo iei o diploma de licentiat in filologie asa ca job-urile bazate pe cunostinte in limba romana, comunicare, latina, limbi straine - latura umanista. ma rog o parte a acesteia.
Ar mai intra aici si meseria de profesor de latina, jurnalist, editor de carti, traducator de carti, purtator de cuvant. cam astea le stiu.
Sincer, te sfatuiesc sa aplici la facultatea respectiva doar daca ai afinitati cu adevarat in domeniul lingvisticii si nu agreezi latura reala care cuprinde tehnologia. Nu vreau sa descurajez insa este mai putin cautat. Majoritatea ies profesori de aici si nu am idee cat de mult iti place. Oricum, vocatia fiecaruia dintre noi trebuie sa ne reprezinte. Alegerea iti apartine si sper sa fii mandru de ea.
Succes pe viitor si imi doresc sa te fi ajutat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te invata limba romana si / sau limbi straine

| Mariiaaaa a răspuns:

La facultatea de litere mergi in cazul in care vrei sa te faci profesoara. Cred! :*