| georgiana_5779 a întrebat:

Cu cine e compatibil scorpionul?

Răspuns Câştigător
| Rioko a răspuns:

Cum sa incepi o relatie cu un nativ din scorpion:

Pentru a intra in gratiile sale trebuie sa-l aprobi in tot ce spune si sa-l complimentezi in permanenta - cu foarte mare atentie insa si cu mult tact, caci simte minciunile (nesinceritatea) de la bun inceput si atunci veti obtine efectul contrar.

Cum sa sfarsesti o relatie cu un nativ din scorpion:

Il deranjeaza enorm minciuna, dezordinea, iresponsabilitatea si frivolitatea. Raceala sufleteasca, lipsa unei comunicari sincere, a tandretei si a pasiunii este tot ce poate fi mai rau pentru el. O polemica fara sens si fara argumente reale il poate exaspera, insa ceea ce-l irita cel mai mult este neglijarea caminului. Atentie, rupturile cu scorpionii pot fi foarte periculoase!
Raporturile scorpionului cu alte semne:

SCORPION - BERBEC: Se inteleg bine pe plan sexual si se admira reciproc, dar relatia lor nu merge mai. departe. Ambii sunt supusi ai lui Marte si caminul lor va arata in general ca un camp de batalie. Rar, exista si cazuri fericite.

SCORPION - TAUR: O legatura cu mari sanse de reusita, caci au conceptii asemanatoare in ceea ce priveste dragostea, casnicia si viata cotidiana. Exista o mare atractie fizica si idealuri comune. Trebuie avut grija la susceptibilitatea fiecaruia, altfel se poate ajunge regulat la stari conflictuale.

SCORPION - GEMENI: Ar putea merge, dar e improbabil (cel mai adesea) ca primul va suporta frivolitatea si nesinceritatea celui de al doilea, iar acesta isi va limita drastic, de buna voie, actiunile care-i dau sentimentul libertatii, prea periclitat in fata firii pasionale, posesive si adesea geloase a scorpionului. Daca aceste dificultati vor fi totusi depasite, gemenii vor aprecia gustul pentru actiune si mister al scorpionului.

SCORPION - RAC: Combinatia dintre aceste doua semne de apa este ideala, ele intelegandu-se intuitiv, profund si avand in comun trasaturi precum: capacitatea de a se transforma printr-o mare dragoste, firea casnica, nevoia de siguranta afectiva si materiala s. a. Se pot completa excelent, iar legatura lor va deveni in timp indestructibila.

SCORPION - LEU: Exista putine cazuri in care aceasta legatura s-a dovedit a fi buna, caci, in general, cu toata stima reciproca, ei incearca sa-si impuna fiecare punctul de vedere in dauna celuilalt - indeosebi leul, care e mai extravertit, scorpionul neputand tolera asa ceva. Leul nu va intelege dorinta de mister a celuilalt si nici subtilitatea sa. E nevoie de diplomatie din partea leului pentru ca relatia sa mearga satisfacator.

SCORPION - FECIOARA: Amandoi fiind rigurosi si perfectionisti, se pot admira reciproc pentru aceste calitati, iar fecioara indeosebi pentru gandirea ingenioasa si inventiva a scorpionului. Este important ca aceasta sa aiba grija cum isi orienteaza tirul criticilor ei pentru a nu-l ofensa pe celalalt si sa aiba suficienta largime de spirit pentru a-l intelege; scorpionul sa nu socheze fecioara prin modul pasionat de exprimare a sentimentelor. Daca fecioara insa nu raspunde adecvat cerintelor erotice si afective ale acestuia e recomandabil sa se intrerupa relatia, caci s-ar ajunge la frustrari si la acuzatii grave.

SCORPION - BALANTA: Raporturi foarte bune, amandoi avand nevoie de afectiune si de tandrete, iar spiritul posesiv al scorpionului satisfacand in mod deosebit aspiratiile maritale ale balantei. Aceasta e atrasa de misterul primului si il atrage la randu-i prin farmecul sau incontestabil.

SCORPION - SCORPION: Firile extremiste ale amandurora isi pun pecetea si asupra relatiei lor, ce poate fi ori exceptionala, ori exploziva. Sunt amandoi pasionati, gelosi si posesivi si iubirea lor se va consuma la cea mai inalta tempe? ratura. Daca vor ramane impreuna, in virtutea faptului ca-si intuiesc foarte bine dorintele si particularitatile unul celuilalt, intelegerea lor va deveni cu totul si cu totul deosebita, putand ajunge sa infaptuiasca adevarate minuni in aceasta formula de cuplu.

SCORPION - SAGETATOR: Scorpionul e prea sufocant prin simtul sau de proprietate pentru sagetatorul insetat de libertate, iar acesta e prea labil si adeseori prea sarcastic pentru a nu-l ofensa pe celalalt. Vor exista in permanenta conflicte si unirea lor e total nerecomandabila.

SCORPION - CAPRICORN: Discretie, munca indarjita, loialitate, confort, seriozitate - iata ce-i apropie si-i sudeaza definitiv intr-un cuplu fericit. Felul de a fi oarecum taciturn al capricornului nu reprezinta o enigma pentru scorpion si primul va aprecia in mod deosebit acest lucru. Ambii au simt practic si isi pot face o viata minunata.

SCORPION - VARSATOR: Mare atractie fizica si admiratie reciproca, dar in viata cotidiana nu se vor intelege. Varsatorul va avea in permanenta impresia ca scorpionul vrea sa-i ingradeasca libertatea, iar acesta va fi enervat de imprevizibilitatea si tendintele centrifuge ale primului spre interese exterioare casei.

SCORPION - PESTI: intre ei exista o dragoste la prima vedere care poate sau nu supravietui in timp. Desi pestele pare excentric, scorpionul il intelege foarte bine, iar acesta se simte protejat de forta si spiritul de lupta al primului. Sentimentele cam siropoase ale pestelui il pot irita insa la un moment dat pe scorpion, iar acesta il poate indeparta de el pe nativul din pesti prin dinamismul sau ce-l solicita in diverse activitati.

Acum alege tu zodia cu care crezi ca e bine!

4 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Cu capricornul si 50% cu taurul, cu celelalte zodii avand practic nicio sansa de reusita si mari sanse de razboi.

| lolla_4709 a răspuns:

Cu racul:Scorpion si Rac. Apa si Apa. Uneori merge de nu-ti vine sa crezi. Alteori, pur si simplu nimic nu se urneste. Teoretic, astrele spun ca da si da si da. Practic, nu toti Racii sunt la fel. Cât despre Scorpioni...

Nativii de Apa sunt cei mai emotivi, mai afectuosi si mai sentimentali din tot zodiacul. De aceea, o combinatie cu doi astfel de nativi este, în majoritatea cazurilor, o uniune magica, parca anume facuta pentru a dura. Dat fiind ca foarte adesea se exagereaza laturile pozitive, ai putea crede ca orice relatie între doua zodii de Apa TREBUIE sa dureze. Ceea ce, bineînteles, nu e chiar adevarat. Iar cum tu esti cel mai "focos" dintre semnele de Apa, cu atât mai putin ti se potrivesc cliseele astrologice.

Racul este într-adevar, în majoritatea cazurilor, un partener ideal pentru tine. Sentimentele sale sunt puternice, ca si ale tale, nevoia sa de a fi înteles o egaleaza pe a ta, iar caldura sufleteasca pe care ti-o ofera te poate face sa crezi ca ai ajuns în rai. Pe de alta parte, personalitatea ta puternica si sigura îi ofera acestui nativ nesigur si instabil exact siguranta si reazemul de care are nevoie pentru a se desfasura si a fi el însusi. Iar un Rac poate fi extrem de afectuos, de devotat si de generos atunci când se simte în siguranta, când caminul sau este protejat si se simte înconjurat de afectiunea si pasiunea ta.

Racul este foarte legat de acest camin, asa ca va veti petrece mult timp aici. Îsi doreste o familie, iar Scorpionul este semnul procreatiei, deci va completati excelent. Este econom si face investitii pe termen lung, asa ca alaturi de un Rac nu vei duce lipsa de nimic (în teorie, cel putin). Chiar daca nu îti poate oferi lux, va încerca mereu sa îti ofere o viata casnica îndestulata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste aici : http://www.eastrolog.ro/compatibilitati/scorpion/.
Eu cica nu ma potrivesc cu taurul pentru ca el prefera sa faca putina miscare si eu ma cred la olimpiada :)). El vrea lux si relax, eu vreau miscare si aer liber. Un horoscop dinr'o revista zicea ceva de genu " Nu se poate spune ca la inceput nu a existat iubire dar in timp a intervenit rutina ", prostii :-j in cazul meu totul e la fel ca acum mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jumatate din ce spui e adevarat iti spun asta pentru ca sunt scorpion dar nu chiar tot e asa