| Duluman2002 a întrebat:

Cum ar trebui să învăț la științele exacte ( mate,fizică, chimie)? Domnul de la meditații la matematică mi-a spus așa : Mă, da' tu înveți pe de rost.Eu chiar mi-aș dori să fiu mai bun la materiile astea.Bine, la matematică am 4 de 9 datorită profesorului dar vreau mai mult. Singura știință cu care mă împac bine e biologia, am fost la olimpiadă, a 2 concursuri, la unul m-am calificat la națională, care este sâmbăta viitoare ( dar nu asta e important). Mi s-a spus să refac probleme făcute la pregătire dar nu înțeleg cu ce mă ajută asta. Deci, întrebarea e, cum ar trebui să învăț la aceste materii?

1 răspuns:
| Cristina12457 a răspuns:

La aceste materii se învață logic! Este adevărat că trebuie să reții unele formule și fără ele nu se pot rezolva probleme,dar dacă nu înțelegi,degeaba te chinui. Spune-i profului tău când nu înțelegi ceva,să-ți mai explice până înțelegi că doar de aia îi plătești. Nu este neapărat o metodă prin care se învață, pur și simplu încerci să înțelegi. Este clar că înveți pe de rost, dacă la bio ești olimpic. La bio, istorie, geogra se învață de obicei pe de rost. Nu este o logică acolo. Sper că te-am ajutat. Succes!