| rumi36 a întrebat:

Salut TPU
Nu ma pot decide.
Eu sunt clasa a-9-a pe stiintele naturii si as vrea sa ma transfer din a-10-a la alt liceu.

Am primit o oportunitate de a ma duce la un liceu privat dar care are numai profil de filologie.

Eu nu ma prea pricep la materii precum matematica,biologie si chimie dar le invat de placere,as prefera sa fac exercitii la matematica decat sa tocesc la istorie dar as putea obtine mai usor o nota mare la bac la istorie decat una la matematica.

Problema este ca eu vreau sa dau mai departe la medicina pentru ca imi place foarte mult anatomia.
Daca m-as duce pe filologie, as scapa de materiile esentiale iar daca m-as muta pe stiinte ar intervenii matematica la bac si biologia de clasa a-12-a de care nu am nevoie pentru admitere.
Eu nu inteleg materiile de real din clasa, le inteleg mai bine la meditatii...

Voi ce ati face in locul meu? Ce imi recomandati?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci stai unde esti daca nu te poti decide, insemnand ca nu-ti doresti de fapt sa te muti nicaieri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

As merge pe stiinte ca stiu ca m-ar ajuta cel mai mult la medicina.

| mmamiruna a răspuns:

Bună, din experienta îți spun că eu eram afona la materiile enumerate de tine și am făcut filologia. Aici marele avantaj este Bacul deoarece ești relaxat romana istorie și proba la alegere.
În ceea ce privește medicina, profilul filologie nu împiedică cu nimic admiterea la ea. Intr-adevar dureaza un pic mai mult, eu am avut colegi care în a 11 a începeau pregătirea.
Succes