| Andra666 a întrebat:

Cum as putea sa invat limba germana rapid si usor?

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Rapid si usor nu prea se poate, daca vrei sa o cunosti la un nivel mediu si nu o stii aproape deloc. O metoda buna este sa-ti cumperi un curs "fara profesor" cu CD audio, din care inveti notiunile de baza initial, iar apoi treci la lucruri mai complexe (gramatica etc.) Cel de la editura "Steaua Nordului" mi se pare foarte bun si totul este explicat cat se poate de clar acolo. Oricum, nu te poti astepta sa stii sa vorbesti fluent intr-o luna- dureaza cel putin un an pentru a o stapani destul de bine si a fi fluent, iar daca stii engleza la un nivel avansat, ti se va parea mai putin dificila germana.

| Bianca306 a răspuns:

Prima data trebuie sa iti iei un dictionar sa inveti cuvintele de baza si dupa aceea trebuie sa vorbesti cu cineva germana pentru ca asa retii mai rapid