| ale_4786 a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui sa procedeze o eleva la liceu daca ramane insarcinata : sa faca avort, sa dea copilul sub adoptie sau sa il pastreze?

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa il pastreze si sa isi amane un an, doi studile. Apoi sa le reia si sa isi continue viatawinking

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cred că în primul rând trebuie să se sfătuiască şi cu părinţii fiindcă are nevoie şi de aprobarea şi suportul lor, emoţional şi financiar, indiferent de alegere. Avortul ar fi soluţia cea mai puţin complicată, dacă este gata să-şi asume riscul de a nu mai putea face niciodată copii şi dacă o lasă conştiinţa.Totuşi, nu sunt de acord cu avortul...Mai bine l-ar da spre adopţie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O eleva de liceu trebuie sa se ocupe de scoala nu de sex ca pentru asta are toata viata inainte.Inainte de a se apuca de sex trebuie sa se documenteze, sa vada care sunt implicatiile sexului neprotejat.Sunt destule mijloace de contraceptie nu e ca pe vremea lui Ceausescu.In rest nu te pot sfatui, depinde de felul in care parintii accepta sau nu aceasta situatie, de posibilitatile materiale de care dispune si daca este dispusa sa isi asume aceasta grea responsabilitate, avand in vedere ca trebuie sa termine si liceul.

| EUSIATIT a răspuns:

Eu cred ca nu e cazu sa faca copilul daca nu are o baza [sot.serviciu.etc si mai ales ca este eleva/OAre de prezervative.anticonceptionale nu a auzit acea persoana? Acum in timpurile astea cind ai N posibilitati de a nu face copil, E strigator la cer cu tineretul de azi numai sex si copii in rest nu conteaza.

| mrrry a răspuns:

Cu siguratnta sa il pastreze dp parerea meastraight face sau sa il dea in cel mai rau kz sper adoptie da` nu AVORTstraight face saracul bebe sa il tai si sa il arunci la cossad

| LittleandLiars a răspuns:

Sa il pastreze tot aici pe TPU am vazut 2 parinti ingrijorati care au luat o fata spre adoptie si au incercat sa nu afle ca este adoptata dar a aflat si sufer foarte mult iar dupa ce implineste 18 ani vrea sa se duca sa isi caute mama deci eu zic mai bine sa o pastreze

| LittleandLiars a răspuns:

Incorect " †cHemichal eCstasEey† " deoarece cunosc o fata care de la varsta de 12 ani si ceva si-a luat freatele in primire de cand s-a nascut acum fata are 17 ani iar fratele 5 si el este foarte educat respectuos si se conpoarta mai sus de gradul pe care al trebui sa il aiba

| ale_4786 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Din fericire eu nu sunt pusa intr-o asemenea situatie. Nu era o intrebare personala. Eram doar curioasa de parerile celorlalti.

| ale_4786 explică:

Imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat, Maria straight face!

| vyo a răspuns:

Cred ca cel mai indicat ar fi sa vorbeasca cu parinti.

| κίllą a răspuns:

Eu las da spre adoptie, deoarece nu mas crede in stare sa am grija de acel copil. Un copil este o responsabilitate destul de mare, uneori si pentru un adult. Dar un adolescent, cu siguranta nu ar fi in stare sa ingrijeasca un copil. Asa ca decat sa fii iresponsabil cu un copil, deoarece la varsta adolescentei, nu-i poti purta prea multa grija, mai bine sa fie dat spre adoptie. Si...cine stie, poate il va lua o familie destul de buna, care il va iubi. Un adolescent, are in primul rand scoala, asa ca nu ar trebui sa se gandeasca la relatii sexuale, deoarece are timp, viata abia a inceput. Dar daca s-a intamplat sa ramana insarcinata o adolescenta, aceasta cu siguranta nu ar fi in stare sa ocroteasca acel copil.

| bogdan_7232 a răspuns:

Asta chiar e culmea. Ar trebui sa faca avort mai ales daca are o varsta frageda. Are viitoru in fata ce sa face la 16 17 18 19 ani sa mergi cu copilu in parca laughing Culmea oricum

| maria_4406 a răspuns:

Ale, eu am facut un avort in timpul liceului. aveam 17 si mi a fost extraordinar de greu din toate punctele de vedere.iti trebuie timp sa ti revii si sa scapi de povara vinovatiei. daca imi revizuiesc viata putin, as zice ca acel copil nu m ar fi impiedicat foarte mult in realizarile mele, care si asa nu sunt foarte mari.totul este sa ai alaturi parintii tai, sa judece mai presus de statul social, prieteni, colegi etc.acum am o fiica... daca ea s ar afla in situatia asta as fi alaturi de ea, cu toate ca ar fi mai bine sa nu se ajunga pana acolo. fa ce ti spune inima, este singura cale adecvata.succes