| dana_popescu a întrebat:

Daca fiica voastra adolescenta ar ramane insarcinata, ati lasa-o sa pastreze copilul, sau ati pune-o sa faca avort?

Răspuns Câştigător
| yami a răspuns:

Cred ca e f grea decizia, dar daca face avort la asa o varsta s-ar putea sa nu mai poate face copii mai tarziu si e si un pacat f mare...
Cred ca aici e si decizia fetei avand in vedere ca si-a asumat riscul acesta cand a inceput viata sexuala... Sa-i fiti aproape cu rabdare si intelegere, pentru ea e foarte greu acum si sa nu recurga la alte metode, pana la sinucidere, ai ales cum sunt adolescentii in ziua de azi...

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, eu cred ca avortul este o crima. Ati vrea sa va omorati propriul nepot? Si ati vrea sa o aveti complice tocmai pe fiica dumneavoastra?

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

As lasa-o pe ea sa hotarasca! Si as fi alaturi de ea, indiferent ce decizie ar lua! Daca ar hotari sa pastreze copilul, as ajuta-o sa il creasca!

pupimik
| pupimik a răspuns:

In primul rand as avea grija sa nu ajunga in situatia asta cat de mult as avea. I-as explica riscurile pe care le poate avea sexul neprotejat, astfel incat sa realizeze si ea singura in ce baga. Darrr... daca totusi are loc un accident, ceea ce se poate intampla oricand si oricui...as sustine-o in masura in care as putea.
Daca ar avea 18 ani.si ar vrea copilu` neaparat... l-as creste eu pana isi termina studiile si se poate ocupa de el. Daca ar avea 15 ani...in mod normal...avort.Nu o sa imi las copilu` sa`si distruga viata. Daca e mai mare...are posibilitatea sa faca o facultate la ID...mai poate recupera. Dar daca este inca la inceputul liceului... e ft greu.

| LuS[z] a răspuns:

Stiu ca e greu dar ganditi-va la bietul bebelus...;((ce vina are el saracutul? chiar i-aty spune sa faca avort? cel mai bine e sa o lasati sa nasca copilul si daca e destul de mica iar dumneavoastra nu veti sa va asumati responsabilitatea, imediat dupa nastere ii gasiti o famile unde sa lase copilul pana mai creste ea si va putea sa aibagrija de el iar apoi il ia inapoi.

| LuS[z] a răspuns:

e o tarA libera draga vio asa incat fiecare isi poate exprima PARTEREA te rog DO NOT COMMENT ANYNORE ON MY ANSWERS!

| mariazet45 a răspuns:

Acum dupa ce a ramas insarcinata decizia este a parintilor? A fost o decizia lor sa ramana insarcinata? Nu cred. Lasati-o tot pe ea sa decida si sprijiniti-o in decizia ei. Nu trebuie sa faceti char totu pentru copii sunt lucruri care trebuie sa le faca ei si sa-si asume reponsabilitati in ceea ce fac. Dupa ce copii cresc parintii sunt responsabili doar cu ajutoru material si moral. Fiica dv are nevoie de acest sprijin nu sa o lasati sau sa o puneti, ci sa decida singura, daca ajuns in situatia asta insemna ca nu prea a ascultat de sfaturi, incercati sa-i recapatati increderea si sa-i spuneti ca o sprijiniti neconditionat indiferent ce decizie ar lua, daca torusi va accepta sfatu spuneti ca v-ar placea sa fiti o bunica tanara MULTA SANATATE SI NOROC

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Eu nu te judec ca este vorba despre tine sau nu si tocmai de aceea nu iti voi adresa raspunsul direct tie, ci ma voi adresa in general, asa cum suna si intrebarea.
Daca fiica mea ar ramane insarcinata si ar fi adolescenta, as lasa-o sa nasca. De ce? In primul rand ca nu mai suntem in secolul trecut ca sa imi fie rusine sa scot capul in lume pentru ca ma vorbesc vecinii pe la spate. Ca de fapt asta este cea mai mare problema la romani, vecinii. Apoi, as trimite-o pe fiica mea ca sa isi continue studiile iar eu ca parine as ajuta-o in cresterea copilului. Daca nu pot eu, cineva din familie tot o sa fie. Sau de ce nu, din familia tatalui copilului. In nici un caz nu i-as sugera sa se marite acum in aceste iinprejurari. Sunt si femei care nu sunt maritate si care nici situatie nu au si tot fac copii.
Sau mai exista o solutie si acela, ca fiica este adolescenta, si ca nu are posibilitatea sa-l creasca, stiu pe o mama care i-a luat copilul fiicei sale in asistenta maternala. Si mai primeste si bani si mancare de la stat lunar. Cred ca solutii exista.

| Parintele a răspuns:

Ideal ar fi sa pastreze bebele... daca se intelege bine cu prietenul.trebuie sa se sfatuiasca ambele familii ale adolescentilor. daca e vb de un viol mai de graba avorteaza. Oricum este greu de luat o decizie. Ea trebuie sa intrerupa scoala... poate se ataseaza de bebe si vrea sa il creasca... pierde 2 ani. Dar depinde si cati ani are! Ca daca are 14 ani e una daca are 18 este alta!

carla
| carla a răspuns:

Hmmm grea intrebare...greu raspuns. Depinde ce varsta are fata, ce-si doreste si ea, cine este tatal copilului daca o va sprijini cat de cat, cat de mult o vei ajuta si tu. Cred ca cel mai bine ar fi sa dicutati cu un consilier, un psihilog ceva sa vezi ce implicatii ar avea o decize sau alta. Oricum bafta in rezolvarea problemei .ca usor nu e deloc.

| NoName_9903 a răspuns:

Decizia ii apartine fiicei, ca mama nu poti decat sa o sfatuiesti intr-o directie sau alta, si sa o sustii indiferent ce alege. Eu as sfatui-o sa pastreze copilul si as ajuta-o sa isi continue studiile si sa aiba o viata normala, cu sau fara tatal copilului.

| vio2006 a răspuns:

Bunaa... ce inseamna adolescenta? are 15 sau 18 ani? e important cum s-a ajuns aici...si nu cred ca problema se pune "sa o lasi...sau sa o pui sa..." Dv. pe cine ati intrebat cand ati facut-o pe ea? Daca nu va mai avea niciodata copii, pe umerii cui va fi povara cea mai mare a unei vieti de femeie? Pe ai ei, desigur...mai bine vorbiti cu ea si ajutati-o sa ia cea mai buna decizie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul e un dar de la Dumnezeu.nu-l lasa sa plateasca pentru pacatele parintilor! copilul acesta merita sa traiasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 15 anii si timp de 6 zile mi ai intarziat menstruatia... doar la cea mai buna prietena i am spun si mamei mele ...ambele am spus acelasi lucru:avotul e cel mai potrivit .ai doar 15 anii cine se mai uita la tine ce vaita o sa mai ai? daca chair as fii fost insarcinata vruiam sa pastrez acel copil ce vina ar fi avut el? dc trebuie sa platesca el pentru greseliile mele? am avut noroc dupa 6 zile de stres mi a venit menstruatia... daca chiar eram insarcinata avem de cand ca timp de 5 luni sa ma prefac ca nu am nimic iar cand avea 5 lunii de asrcina le as fii spus adevarul parintilor mei asa eram sigura k nu mai puteam face avort ...toturor femeilor care au fete va rog vorbiti deschis cu ele despre sex ...in ziua de azi nu mai este chiar asa ...si mai ales vb cu ele despre protectie...in ziua de azi prezervativul este sfant

| altul a răspuns:

Depinde: daca ar avea sub 17 ani nu daca erea dup da dar sa se si maritewinking

| vlad_ruta a răspuns:

Depinde cati ani are... O adolescenta de 19 ani e mai capabila sa creasca un copil decat una de 13 ani, zic eu...Si mai conteaza foarte mult cat de matura e si daca exista posibilitatea cresterii copilului aluia (timp, bani, etc).

| florina_potop a răspuns:

E corpul ei si dreptul ei de-a fi mama, atata timp cat stie ce face...

| viorel_chelariu a răspuns:

E o problema prea personala si prea grava ca sa dau un verdict acum... E vorba de o viata de om, totusi... Probabil ca ce raspuns as da aici si acum ar fi diferit de ce as face daca chiar as fi pus in fata faptului implinit.