| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca e mai corect scris gramatical?
a) o parte din scari s-a rupt (verbul se acorda cu "o parte") sau
b) o parte din scari s-au rupt(verbul se acorda cu "scari")?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Oricat de dubios ar suna, prima varianta este corecta, fiindca te referi la partea din scari, care este la singular. Stiu ca suna cam ciudat happy.

| Angeline a răspuns:

Raspunsul cred ca e A. dar nu sunt sigura laughing)

| Lilia2621 a răspuns:

Prima este corect scris gramatical, deoarece aici se vorbeste despre o parte care s-a rupt, adica o parte este subiectul. Deci raspunsul corect este a)

| Iulia20 a răspuns:

O parte din scari s-a rupthappybig grinwinking

| andr3ella a răspuns:

Este corecta varianta bhappy.:8