| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti e bine sa incepi viata sexuala virsta de 15 aproape 16 ani cu prietenul tau cu care deja vei avea un an de cand sunteti impreuna?vreau raspunsuri

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e bine. fiindca riscul tau de cancer de col uterin va creste de 9-10 ori si toata viata va trebui sa te duci la ginecolog la interval ed maxim 6 luni, vei trece prin sute de investigatii scumpe, invazive, dureroase (de tip colposcopie, biopsie) si tratamente chirurgicale care te pot mutila inca de foarte tanara. In plus, pana la 17 ani trebuie sa te duci la ginecolog insotita de unul din parintii tai si asta inseamna sa le fii o povara acestora (trebuie sa lipseasca de la munca, sa te duca pe tine la ginecolog ca nu ai putut sa rabzi pana la 17 ani si jumatate, varsta minima de la care iti poti incepe viata sexuala fara riscuri). De altfel, daca partenerul tau tine cat de putin al tine, nu va accepta nici in ruptul capului sa faceti sex inainte ca tu sa implinesti varsta minima.

| KevinAnthony a răspuns:

Părinţii o să-ţi spună mereu că e prea devreme. Bine, dacă ai 21 de ani şi n-ai trecut niciodată prin asta, poate ar fi bine să nu mai asculţi de părinţi. Altfel, e bine să începi când simţi tu că eşti gata. Personal, cred că undeva pe la 17 ani e în regulă, dar depinde de stilul şi progresul fiecăruia.

| sekretik a răspuns:

Mersi mult.dar de exemplu daca iti incepi viata sexula la 16 ani cu persoana iubita poate oare sa se schimbe ceva in kontinuare? adica sa nu iubeaska la fel ca in trecut, sau sa vrea deja ceva nou?

| anonim_4396 explică (pentru sekretik):

Eu cred ca o sa te iubeasca mai mult... adica o sa vada ca ai facut un sacrificiu pentru el, ca ai inceput cu el, ca e primul baiat din viata ta si cred ca o sa aiba mai multa grija de tine si o sa tina mai mult la tine. si daca stai cu el de aprox un an, nu cred ca te`ar face la mistohee hee) big grin

| sekretik a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc.